DE ZONSVERDUISTERING: EEN JEUGDHERINNERING UIT DE WAARD Samen met mijn moeder kwamen we in 1970 bij notaris H. Boekwinkel aan de Kennemerstraatweg in Alkmaar. Zij kreeg wel eens prentbriefkaarten van hem. Van mijn moeder hoorde ik dat zijn familie vroeger in Heerhugowaard woonde. Dat was aan de Middenweg in het centrum te genover de voormalige lagere school, waar Renses woonde (Middenweg 194- red.). De familie Boekwinkel deed in manufac turen en was van Duitse afkomst (poepe- zakken werden ze ook wel genoemd). Mevrouw Boekwinkel had aan de Middenweg een winkeltje. Door haar heb ik voor het eerst een zonsverduistering kunnen zien. Op school, het zal 1947 of 1948 zijn geweest, werd verteld dat er die dag een zonsverduistering zou komen, maar datje niet zonder een hulpmiddel in de zon mocht kijken. Je moest door een donker glas kijken. Hoe je aan zoiets kon komen, werd er niet bij verteld. Na schooltijd werden we door mevrouw Boekwinkel geroepen. Ze zei: "Achter de schuur ligt kapot glas, haal maar een stuk en kom dan in de winkel." Wij glas zoe ken in de brandnetels, dan het glas schoonmaken met de pijpen van je korte broek en dan terug naar de winkel. Er was een kleine toonbank en wat planken om de spullen op te leggen, maar in dat jaar was de winkel leeg. Op de toonbank stond een loevend petroleumstelstel en daar maakte zij de glaasjes zwart mee. Zo mochten we naar de zon kijken en als er een vlek op het glas kwam, moesten we direct terug komen om het opnieuw zwart te laten maken. Hoe lang de zonsverduis tering geduurd heeft weet ik niet. Evenmin weet ik hoeveel glaasjes me vrouw Boekwinkel zwart heeft gemaakt en hoe haar plafond er na die dag heeft uitgezien. Wat ik wel weet is dat het voor mij de mooiste zonsverduistering is ge weest die ik toen heb gezien. Dankzij me vrouw Boekwinkel zag ik dat er een stuk je van de zon af was! Tekst: Cees Modder De familie Boekwinkel, Boekwinkel was een manufacturier van Duitse afkomst (Poepezakken werden die ook wel genoemd). Er waren er meer in de Waard zoals Büsker en Hadekmann. Op deze foto uit 1925 zien we Herman Boekwinkel sr. en jr. en Willemien Boekwinkel. Op deze plek was later garage Renses gevestigd. Herman Boekwinkel jr. is later notaris in Alkmaar geworden

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 30