EEN WATERSCHAP; ALMACHTIGE OVERHEID? 24. Dood door groei Ging het nu zo slecht met Excelsior? Zeker niet. De Edammer kaas die in deze fabriek werd gemaakt, was prima. Jarenlang sleepten de kaasmakers aan de Middenweg diverse prijzen in de wacht. De voorwaarden voor groei waren aanwe zig. En daar lag nu juist de moeilijkheid. Excelsior is gevallen doordat ze groeide. Ingeklemd tussen de nieuwbouw kon ze daar aan de Middenweg op geen enkele wijze uitbreiden. De fabriek lag daar ver keerd. Op de plaats van de melkfabriek staan nu 48 woningen. Opdrachtgever voor de bouw is de woningbouwvereniging 'De Voorzorg'. Wethouder Jos Feijtel slaat op 21 september 1981 samen met J. Geluk, de voorzitter van de woningbouwvereni ging, de eerste paal. Alleen de straatnaam Excelsiorhof herinnert nog aan deze laat ste Heerhugowaardse zuivelfabriek, die lang een belangrijke plaats in de zuivel- historie van Noord-Holland heeft ingeno men. Bronnen: - Heerhugowaard: in woord en beeld. Uitgave gemeente Heerhugowaard, 1984. - Artikelen Alkmaarse Courant en het voorma lige Noordhollands Dagblad. - De ontwikkeling van het zuivelbedrijf in Hollands Noorderkwartier. De Speelwagen, 1948. - Schilstra, J.J. (1981). De Heerhugowaard. - Dekker, E. (1993). Veenhuizen van vroeger. -Nobel, VJ. (1972). Noordhollands zuivelhis- torie. WFON39. - Regionaal Archief Alkmaar, oud archief ge meente Heerhugowaard en Veenhuizen 178-1934, inv.nr. 158. Hans Korsman Een waterschap is voor veel mensen nog altijd een wazi ge organisatie, maar het is wel de oudste vorm van de mocratisch bestuur in Nederland. Wat velen ook niet weten is dat vroeger het bestuur van sommige water schappen bijna almachtig waren. In de loop van het jaar 1630 viel de Heerhugowaard droog en al vlug kregen dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van de droogmakerij de hoge en de lage jurisdictie. Dat betekende dat dijkgraaf en heemraden als baljuw en schepenen zware misdrijven mochten behandelen waarop lijfstraffen stonden, inclusief de doodstraf. De Dijkgraaf was tevens baljuw met het recht ...allerley acten [handelingen] van jurisdictiën, soo in crimineel als civil ter judicatura van schepenen... te verrich ten. De mannen waren er in 1637 hele maal klaar voor. En ze waren niet misse lijk, die baljuw en schepenen, allemaal waterschapsbestuurderen. Misdadigers werden, zoals in die tijd gebruikelijk was, zeer streng -en naar onze maatstaven on menselijk- gestraft. Zo werd de 15 jaar oude Guertje Jans uit Broek op Langedijk in februari 1725 ver oordeeld door Jonkheer Willem van Egmond van de Neijenburg, dijkgraaf Baljuw van de Heerhugowaard. Het meis je werkte in de polder als dienstmeid bij Luytje Ysbrandsz., zij had "rottekruijt" door het meel gemengd en wilde zo haar werkgever vergiftigen. Luytje overleefde de moordaanslag dankzij "boven nateur- lijke braking en onbeschrijflicke stoel-

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 26