23. Moeilijke tijden In 1946 neemt volontair C.J. Vertegaal het commando over van de toenmalige pen sioengerechtigde directeur Th. van der Meer. De fabriek maakt in die dagen moeilijke tijden door. Er wordt in 1945 zo weinig melk bij 'Excelsior' aangevoerd dat het bestuur besluit om de fabriek op te heffen. De oorzaak van de geringe melk- aanvoer is dat de boeren elders meer uit betaald krijgen voor hun melk. Het op- heffingsvoorstel haalt het echter niet in de ledenvergadering. De nieuwe directeur krijgt een kans, al zijn de omstandigheden niet ideaal. De fabriek is weliswaar schul denvrij, maar de melk gaat de Waard uit in plaats van naar de eigen fabriek. Schaalvergroting Het geluk helpt een handje. 'Excelsior' heeft altijd veel kaas gemaakt. Voor de afzet daarvan is de fabriek, samen met een groot aantal zusterfabrieken, lid van een verkooporganisatie. Met de toenemende vraag naar kaas gaat menig zuivelfabriekje, in plaats van via de verkooporganisatie, zelf kaas verkopen. 'Excelsior niet'. Zij blijft de organisatie trouw met als gevolg dat, toen het verkoopbureau plotseling veel kaas naar Frankrijk exporteert, de enkele getrouwen goed zitten. Nu de zaken goed gaan, betaalt 'Excelsior' meer voor de melk. Daardoor krijgt zij nieuwe leden en dus meer melk. Uitbreiding van personeel volgt. Dat bete kent woningbouw. Er worden twee be drijfswoningen tegenover de fabriek voor het personeel gebouwd. Later nog vier. Om er een moderne zuivelfabriek van te maken volgen van 1949 tot 1957 ingrij pende verbouwingen van het oude pand. De Heerhugowaardse zuivel bloeit, maar om het hoofd boven water te houden, moet ze toch mee in de schaalvergroting. Er volgt een onvermijdelijke fusie. In ja nuari 1962 wordt 'Excelsior' onderdeel van de C.Z. Aurora in Opmeer. Als zelf standig bedrijf bestaat Excelsior niet meer. Laatste melkaanvoer Bijna twintig jaar heeft de Waardse zui velindustrie verder kunnen draaien. Dan is de rek er definitief uit. Om kosten te besparen, lijkt het de zuivelcoöperatie VC Noord-Holland beter 'Excelsior' te sluiten in plaats van haar vestiging in Opmeer. In Heerhugowaard moeten veertig werkne mers worden overgeplaatst. Sluiting van Opmeer zou betekenen dat er meer dan honderd overplaatsingen nodig zijn. Het is niet de eerste keer dat er een slui tingsdreiging is bij 'Excelsior'. Sinds 1965 is dat maar liefst dertien keer voor gekomen. Elke keer blijkt het loos alarm, maar in 1980 is het toch zover. Donderdagmiddag 8 januari 1981 wordt de laatste melk aangevoerd. Zaterdag erop zwijgen de machines voorgoed. De kaaswagen met Jan en Marie Wever met een vracht voor de kaas markt in Alkmaar. Het wagenpark van Excelsior stond aan de andere kant van de spoorlijn achter het sta tionskoffiehuis (rechts), later de bloemkwekerij van Komen. Hier is nu de toegang naar de sportterreinen van De Vork. Foto plm. 1920. Directeur van Excelsior, dhr. Th. H. v.d. Meer met zijn vrouw en zoon, voor zijn woning in de bloe men gezet wegens zijn 25-jarig jubileum in 1937.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 25