Veenhuizen. Haar zuster is Adriaantje Groot (1834-1871), gehuwd met Pieter Wonder, burgemeester van Heer- hugowaard. Rijk met rijk! De rijken in de polder zoeken het echte lijk geluk niet ver van huis, en natuurlijk binnen de eigen stand. Kaasmaker wordt Cornelis Veen. In de praktijk betekent dit dat zijn vrouw en kinderen tot het perso neel van zijn bedrijfje gerekend moeten worden. Precies zoals op de boerderij zijn de eerste kaasfabriekjes gewoon gezinsbe drijf) es waar elke dag iedereen de handen uit de mouwen moet steken. In 1916 is ook dit initiatief ter ziele. 'Excelsior' De zuivelfabriek 'Excelsior' is niet de eerste in Heerhugowaard, wel de laatste. Mechanisering, concur rentie en schaalvergroting zorgen ervoor dat maar weinig zuivelfabriekjes zich kunnen handhaven. De Coöperatieve Zuivelfabriek 'Excelsior' wordt in 1912 gesticht aan de Middenweg 335, voorheen 325. De fabriek ligt aan de westzijde van de Middenweg bij de spoorwegovergang. Th. van der Meer is de eerste directeur van deze stoom- zuivelfabriek. Een gevelsteen in het voor malige fabriekspand vertelt dat het eerste bestuur wordt gevormd door onder andere de heren N. Pool Cz. als voorzitter, P. Bos Wz. tweede voorzitter, N. Kuiper secreta ris en P. Kant penningmeester. Het aantal leden is bij de oprichting slechts 59 met ruim zeshonderd koeien. Het eerste boek jaar geeft een aanvoer van 2,9 miljoen kg. melk. Bekend uit die tijd is de heer Slikker, melkontvanger-controleur, later uitsluitend controleur. Hij blijft het bedrijf veertig jaar trouw. Gestart als een dag- kaasfabriek neemt 'Excelsior' in 1913 ook de boterbereiding over van de aangesloten boeren. Melkrijder Groot Ook Simon Groot is onverbrekelijk ver bonden met 'Excelsior'. Een man die je iedere dag als melkrijder langs de Waardse wegen zag. Uit zijn jarenlange ervaring met paard-en-wagen kon Simon verhalen van een blind paard dat precies wist hoelang zijn baas werk had met opladen. Het vertrok dan automa tisch. Als Simon echter iets langer werk had doordat ergens een melkbus méér langs de weg stond, dan moest ook Simon draven. In 1956 gaat Simon Groot met pen sioen, maar afscheid nemen van Excelsior kan hij niet. Simon blijft er meer dan zestig jaar, altijd de eerste in de fabriek, zodat hij om half één de ver eiste acht uur erop heeft zitten, 's Middags is hij er weer. "Die taid kraige ze van main kedo", aldus Simon. Zelfs op zondag kan hij het niet laten een kijkje in de fabriek te nemen. Zuivelfabriek Excelsior met directeurswoning aan de Middenweg bij de spoorwegovergang. Plm. 1915. De direc teurswoning staat er nog, Middenweg 333

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 24