Schouten koopt het pand en maakt er een pakhuis van. J.P. Zwetsloot neemt het be drijf van Schouten over. Nu staat er een dubbele woning. 'Ons Belang' Ook 't Kruis heeft zijn eigen kaasnering, al is het maar voor even. Onder de naam 'Ons Belang' verschijnt in 1911 aan de Rustenburgerweg een nieuwe loot aan het zuivelfirmament. Aanvankelijk als parti culier bedrijf, wordt het omgezet in een coöperatie. Initiatiefnemer is Jan Does, bijgenaamd Witte Jan. Does is, behalve directeur, ook de eerste kaasmaker. Hij woont in de boerderij ernaast, Rustenburgerweg 183. Aanvankelijk is hij daar veeboer. De andere zakenpartners zijn B. Klomp, A. de Boer, G. Weel en molenmaker C. Poland. Melkrijders zijn P. en D. Stoop, neven van elkaar. P. Stoop wordt later directeur van de zuurkoolfa- briek Avenhom. In 1922 gaat de kaasma kerij ter ziele. In het pand komt de smede rij van Dirk van Schagen en vervolgens Piet Sneekes. Jan Plijter wordt de volgen de. Hij heeft er een fietsenwinkel. Sinds 1978 is de voormalige kaasfabriek alleen nog als woning in gebruik. Willem van Slooten, de zoon van Wiebe. De concurrentie is moordend, op oogaf stand en binnen de familie. De eerste directeur en medeoprichter is Manus (Hermanus) Schouten. Manus (geb. 1888) is drie keer getrouwd ge weest. Uit zijn tweede huwelijk met Catharina Hoebe (1892) wordt dochter Guurtje (1921) geboren. Zij trouwt later met Comelis van Langen (1919). Cornelis wordt boekhouder bij Manus totdat 'De Volharding' het niet langer redt. Daarna gaat hij werken bij zijn broer Jacob in De Noord (van het koelhuis). Maar Manus blijft middenstander. Hij verandert van branche en start een veevoederhandel en graanmaalderij onder dezelfde aanspre kende naam 'De Volharding'. De concur rent aan de overkant houdt het iets langer uit. In de oorlogsjaren wordt 'Vita Nova' opgeheven. 'De Goede Hoop' Veenhuizen kent eveneens een dagkaasfa- briek. Hij stond aan de Kerkweg 9. 'De Goede Hoop' wordt opgericht in 1899 door enkele vooraanstaande Veenhuizenaren, onder wie Luitje Appel (1840-1922). Kaasfabriekjes op richten is ook hier een aardigheid van de gegoeden. Appel bezit maar liefst drie boerderijen: Dijkweg 5 en 7 en Berkmeerdijk 22. Hij is gehuwd met Dieuwertje Groot (1840-1896), doch ter van Comelis Groot (1810-1883), burgemeester en rijkste burger van Kaasfabriek Ons Belang aan de Rustenburgerweg, plm. 1918. Van links naar rechts de beide melkrij ders P. en D. Stoop, mej. Hink de huis houdster bij Jan Does, A. de Reus de kaasma ker, Poland de molen bouwer, K. Stoop de melkcontroleur en A. de Boer als leverancier. Woonhuis van Manus Schouten aan de west zijde van de Middenweg tegenover Vita Nova. Manus was directeur van de 'De Volharding'. Hier staat hij op de foto met zijn derde vrouw Guurtje Beers.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 23