dagfabriek en de melk wordt slechts één keer per dag opgehaald bij de boeren. Die boeren laten de melk staan en romen het af om zelf boter te maken. De fabriek maakt dan de kaas. 'Zandhorst' Het bedrijf stond op de plaats van het hui dige benzinestation aan de Stationsstraat, hoek Nijverheidsstraat. Alleen in het er naast gelegen woonhuis is nog enigszins de voormalige directeurswoning van de melkfabriek te herkennen. Achter deze fa briek verrijst in de jaren zestig de skibaan bij de borstelfabriek. De TEBA zal een van de eerste vestigingen op het bedrij venterrein Zandhorst zijn. Een bekende kaasmaker is Krijgsman, die later een kruidenierszaak begint en het kaasmaken liet voor wat het was. De laat ste kaasmaker is Brouwer. 'De Kroon' kan het niet langer bolwerken en in 1939 wordt het bedrijf opgeheven. Korte tijd daar na blijft, na een brand, het woon huis gespaard samen met een van de kaaspakhuizen, Dat blijft nog staan tot in de jaren zestig, vlak naast de daar gelegen kunstski baan. 'Vita Nova' en 'De Volharding' Tegenover de ingang van de Basserhof aan de Middenweg heeft de kaasfabriek 'Vita Nova' gestaan. Net als 'De Kroon' haalt dit bedrijf één keer per dag de melk op voor de kaasbereiding. 'Vita Nova' wordt in 1893 opgericht door een groep agrariërs en op naam gezet van Ariën Wonder Azn. (1849-1927). Wonder woont op de stolp 'd'Olifant' (Middenweg 55). Zijn broer, Pieter Wonder (1835-1911), burgemeester van de Waard, doet ook mee. Zijn opvolger als burgemeester in 1911, Wiebe van Slooten (1864-1940) is eveneens van de partij, net als Jac. Met. Deze is smit/wagenmaker en woont er te genover. Beide laatste mannen zijn ook de oprichters van de Boerenleenbank in Heerhugowaard. Zij behoren tot de rijkste mensen in de polder. Jac. Met is ook nog statenlid. Later zal hij naar Alkmaar ver trekken om daar zijn wagenmakerij uit te laten groeien tot garagebedrijf Met. 'Het Buurtje' Vita Nova staat aan de Middenweg in, wat begin vorige eeuw 'Het Buurtje' wordt genoemd, Om nog nauwkeuriger te zijn: op de plaats waar de Middenweg nu afgesloten is voor doorgaand verkeer. Er stond destijds een kruidenierswinkel, een wagenmakerij, een snoepwinkel en de zuivelfabriek. Aan de overzijde van de Middenweg, zui delijk van de wagenmakerij van Jac. Met en het winkeltje van Dirk Boekei staat nóg een kaasfabriek met de naam 'De Volharding', opgericht rond 1900 door Melkrijder Jongkind van zuivelfabriek De Kroon. Rechts op de achtergrond de spoor wegovergang in de Stationsweg. Omstreeks 1930 Melkfabriek Vita Nova met op de achtergrond de voetbalvelden Middenweg hoek Rustenburgerweg. Het huis achter Vita Nova (Middenweg 58) werd eerst bewoond door kaasmaker A. van der Oord, daarna door de boekhouder van Hermanus Schouten, Cornelis van Langen. Later woonde J. Schotman er. De woning links werd dubbel be woond door Bertus Schouten en S. Tromp

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 22