BOTER, KAAS EN EIEREN De geschiedenis van de zuivelindustrie in de Waard Een doffe klap en de meters hoge schoorsteenpijp zijgt ge laten in haar volle lengte neer. Een enkel brok steen springt weerspannig op in de kruitdampen aan de voet. Als een mes snijdt de stenen kolos door het belendende gebouw die hij altijd als een wachter heeft gediend. Het is donderdag 7 mei 1981. Een honderdtal gretige kijkers is getuige van deze executie. "Het zal de vooruitgang wel zijn", meent de één, maar voor menig Heerhugowaarder is het een achteruitgang. De zuivelfabriek Excelsior bestaat niet meer. brengt steeds meer op. Het wordt aantrek kelijk om de kaasbereiding van de boer derij uit te besteden aan plaatselijke be drijfjes. De fabrieksmatige verwerking van melk tot kaas en boter werkt kosten besparend, een niet te versmaden voor deeltje voor de zuinige Hollander. Rond 1880 verschijnt in Noord-Holland de eer ste industrieel bereide zuivel op de markt. Binnen enkele jaren telt Noord-Holland zo'n tweehonderd fabriekjes waar kaas wordt gemaakt. En in de vaart der volke ren doet Heerhugowaard naar hartelust mee. Menigeen probeert rond 1900 zijn geluk en sticht een fabriekje om kaas te maken. In die tijd ben je nog niet gebonden aan aller lei vergunningen van de overheid en kun je beginnen met watje wilt. De meeste van deze initiatieven zijn echter geen lang leven be schoren. De zuivelfabriek Excelsior is dan wel de laat ste in Heerhugowaard, maar lang niet de eerste! De Kroon De oudste van de zes zuivelfabrieken die in Heerhugowaard hebben gestaan, is 'De Kroon' geweest. In 1891 wordt zij ge sticht onder 'Stoomzuivelfabriek De Glober'. Eigenaar is Cornelis Swager, ook eigenaar en bewoner van de boerderij 'Bid en Werk' aan de Stationsweg 67. Deze boerderij lag aan de zuidzijde van de toen nog Basserweg geheten Stationsweg, tegen de spoorlijn aan. Swager bouwt zijn kaasfabriek aan de overkant, op de hoek Stationsweg/Westerweg. De zuivelfabriek verandert nog al eens van naam. Achtereenvolgens draagt hij de namen 'Voorwaarts', 'De Kroon' en 'Uithoorn'. De eerste bedrijfsleider is M.J. van Lier. In 1905 breidt de fabriek nog uit onder leiding van C. Harp. 'De Kroon' is een Van oudsher zit het kaasma ken de Noord-Hollanders in het bloed. De beste tijden zijn echter voorbij. Niet zo vreemd, immers verstedelij king verdraagt geen boerenne- ring en de kaasmakerij kan nu eenmaal niet zonder de koe. Heerhugowaard is er een voorbeeld van. Eeuwenlang zijn hier kaas- en boterproduc- ten van boerenhuisvlijt. Markten in naburige steden brengen die handel bij de bur ger. De huidige toeristische attractie in de kaasstad Alkmaar is hier een restant van. Dankzij de ijverige boeren verkrijgt deze stad haar bijnaam. Maar niets is blijvend. Tweehonderd fabriekjes In de tweede helft van de achttiende eeuw neemt het aantal inwoners sterk toe, ook in Heerhugowaard. Het agrarische bedrijf Tekst en beeld: Henk Komen In 1981 werd de schoorsteen van Excelsior onder luid applaus door de gede puteerde van de pro vincie Willem van der Knoop opgeblazen. Kaasfabriek "De Kroon" omstreeks 1920. Het bedrijf stond aan de Stationsstraat, hoek Nijverheidsstraat. Er is nu een benzine station. De directeurs woning rechts staat er nog

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 21