afgeschaft. De opvolging werd nu gere geld met een commissie waarin je zelf list. Een arts moet dus een opleiding tot huisarts volgen die twee jaar duurt. Bij veel huisartsen lopen tegenwoordig 'ba sisartsen' stage om zo de specifieke huis artsenkennis op te doen. zat, een arts uit de waarneemgroep, een arts namens het district, een gemeentelijke vertegenwoordiger en een vertegenwoor diger van de patiënten. Geprobeerd werd om misstanden bij 'vraag en aanbod' te voorkomen en dat de meest kapitaalkrach tige kandidaat - lees een rijke vader - de meeste kans maakte". Als je Floor Twisk vraagt of hij arts uit roeping is geworden, antwoordt hij ont kennend. Blijkbaar vindt hij 'de roeping' meer passen in een doktersroman uit de Boeketreeks. Arts met motief Deze regeling heeft niet lang stand gehou den na het vertrek van dokter Twisk. Maar verkoop van een huisartsenpraktijk is nog steeds niet toegestaan. delijkheid voor de mensen. Arts ben je niet voor de volle honderd procent, maar voor de volle tweehonderd procent. Pas dan kun je als arts betrokken zijn bij de gezondheid van mensen." "Ik koos voor een gevoel van verantwoor- Nog een aspect dat is veranderd. Tegenwoordig is de huisarts een specia- De nuwe toid Honde hou je in een 'kennel' prate doen je in een 'pennel' vragespelle binne 'kwisse' klamme dat is 'kissebisse'. 'Belbusse en 'baistandsvrouwe' het is meist niet bai te houwen, allegaar van die nuwe woorde, weer je vroeger niet van hoorde. Niels zit bai z'n 'spelcompjoeter' met geflikker en getoeter, of loopt nei z'n 'stereotoren met een'walkman' in z'n ore. 'Voorleesmoeders', 'vrouwehuize', 'mixers', 'magnetronfornuize' 'stress' en 'hyperventilatie', mense wat een alderatie! Toen moin Tante Trien ze hoorde, al die nuwerwisse woorde, zee ze teugen moin: "Me joon, praat met moin nou maar gewoon!" Siem de Haan

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 20