"Driejaar later, als er een polio-epidemie uitbreekt zijn wij al ingespeeld. Handig gezien het grote aantal kinderen in Heerhugowaard. Tijdens de vaccinatie voert Trien van Langen de administratie en zuster Van Puij velde assisteert collega Buirma en mij. Onze vrouwen koken voortdurend de injectiespuiten uit. Wegwerpspuiten zijn er dan namelijk nog niet." In 1961 treedt zuster P.E. (Nel) van Buuren aan. Zij doet de wijkverpleging ten noorden van de spoorlijn Heerhugowaard-Hoorn. Als zuster Van Puij velde in 1963 om gezondheidsredenen vertrekt, wordt zij opgevolgd door zuster C. Bakker. Heerhugowaard groeit inmid dels zo snel dat het aantal wijkverpleeg kundigen ook snel toeneemt. Verloskundige zorg De verloskundige zorg wordt in het begin door de huisartsen gedaan. Tijdens de praktijk van dokter Spierings wordt de zorg gedeeltelijk overgenomen door een verloskundige. Die functie wordt in die tijd nog aangeduid met vroedvrouw. Vroed staat voor wijze. De eerste vroed- vrouw heet G. van de Pal. Zij woont naast dokter Spierings aan de Middenweg 198. "Zij deelden samen een auto. Maar op kri tieke momenten kon zij er vaak geen ge bruik van maken", herinnert Twisk zich. Verloskundige Van de Pal trouwt later met B. Tromp. Het echtpaar wordt bewoner van 'Us Wente'(Middenweg 122). Later bewoont mevrouw Tromp-v.d.Pal aan de Van Veenweg 1, waar zij overlijdt. Haar opvolgsters heten achtereenvolgens R. van Wunnik en Jansen. In 1954 wordt de laat ste opgevolgd door zuster F. Levinson die in de periode tot 1982 enkele duizenden kraamvrouwen assisteerde. Snelle veranderingen De laatste decennia hebben zich vele ver anderingen voltrokken die niet met de be handeling van patiënten hebben te maken, maar die soms tot veel onrust onder de huisartsen leidden. Dokter Twisk rept daarbij over de opvol ging in de huisartsenpraktijk. "Vroeger was de verkoop van je praktijk de oudedagsvoorziening van een arts. Vanaf 1988 kwam er een goede pensioen regeling waarbij de praktijkverkoop werd Het moet gezegd: de huidige fysiotherapeut zal zich niet in deze hardhandige therapie willen herkennen. In de eerste helft van de 19e eeuw wordt deze regio geteisterd door een epidemie die wijst in de richting van tyfus, een zeer besmettelijke bacteriële infectie. Maar het zou ook kunnen dat dysenterie hier is voorgekomen. Logisch dat de rijksoverheid, met in het kielzog de loka le overheid, zich ernstig zorgen maakt. Aan het begin van de 19e eeuw vaccineren artsen al tegen pokken. Niettemin sterven noveel men sen aan deze ziekte. En ook roodvonk maakt slachtoffers. Een nieuwe ziekte dient zich rond 1830 in deze regio aan: cholera, ofwel Aziatische Braakloop. Met chloordampen pro beren de artsen van die tijd deze dodelijke ziekte uit te bannen. Dat de lokale overheid steeds meer invloed krijgt op de volksgezondheid past ook bij het tijdsbeeld. Van een typische agrarische samen leving ontwikkelt Nederland zich meer tot een industriële gemeenschap. Dat leidt tot meer rijk dom van de overheid en tegelijkertijd tot meer armslag voor de volksgezondheid. In die sa menhang past dan ook de beslissing van burge meester Wonder en zijn gemeenteraad om in 1890 dokter Post aan te stellen en voor hem een dokterswoning te bouwen. 1

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 19