16. de Noord. Pas veel later wordt een consultatiebureau aan de Olmenlaan geopend. Zuster Van Puijvelde woont aan de Middenweg 179. Zij heeft daar ook haar 'eigen' consultatiebureau ingericht met wachtboxen en een spreek kamer. Ook tandarts Entjes uit Egmond houdt hier jarenlang op woensdagmiddag spreekuur. Duizendpoot "Zuster Van Puijvelde was een echte dui zendpoot", zegt dokter Twisk. "Elke mor gen om halfacht reed zij met haar Austin A30 de polder in om de patiënten te ver plegen. Tegen twaalf uur kwam ze thuis, zette haar eten op en ging daarna naar het Witte Kruisgebouw om de uitleenartike len, zoals ondersteken en bedden uit te ge ven. Zij verzorgde ook het afleggen van de overledenen." Dokter Twisk herinnert zich ook nog goed haar rol tijdens de kinkhoestepidemie in 1954. "Voor kinderen en ouders een erg hinderlijke ziekte, maar voor baby's soms dodelijk. Zij zag kans met maatschappelijk werk ster C(Trien) van Langen een kaartsysteem op te zetten van al le kleuters in de gemeente. Zoiets gebeurt nu met een druk op de computer, maar toen was dat allemaal nog handwerk." Polio-epidemie Volgens dokter Twisk zijn in dat jaar het grootste deel van de Waardse kleuters in geënt tegen kinkhoest. Het succes is zo groot dat de administratie in het hele land wordt ingevoerd door de provinciale ent gemeenschappen. chirurgijns. De laatsten konden geen Latijn le zen en daardoor misten ze de boot wat betreft medische ontwikkelingen. De Leidse medicus Cornelis Bontekoe ver woordde de kennis en kunde van de chirurgijn in de 17e eeuw op een niet mis te verstane wij ze: "Nog jongens zijnde begeven sij zig op een win kel, dikwijls nog lesen nog schrijven konnende, daar leren sij den baard schrabben, 't hair poe- jeren, de knevels opsetten, plaasters smeren, charpie maken en lopen enige jaren langs de straat, somstijds een boek vijf a zes inziende van Autheuren, die vol dwalingen steken en die sij den meesten tijd niet verstaan konnen. Ondertusschen zien sij de Praktijk bij hun Meesters, welke dikwijls self de beste basen niet en zijn, of soo sij het zijn, de saak met hun knegts soodanig aanleggen, dat de selve noit bijna agter 't secreet van hun konst geraken en noit soo handige artsen worden, als sij behoren te zijn, latende hun leerlingen sonder instructie, aan desele hun remediën ontdekkende." Daar is geen woord Spaans bij! Wat te denken als iemand nu naar een kapper zou gaan en meteen een aderlating zou moeten laten wel gevallen? Logisch dat in die tijd een bezoek aan de barbier - lees chirurgijn - telkens werd uitgesteld... Maar ook de chirurgijn had concurrentie. Ten eerste van rondreizende kwakzalvers, maar ook van de plaatselijke smid of hoedenmaker die de geest kregen om te genezen. Beroemd - berucht mag ook - is Willem Taemszoon uit Jisp, bijgenaamd de 'IJseren Duim'. Die 'sulce harde Vingers en Handen heeft gehad, ja soo een hartigh gemoed, dat hij de ellendige Menschen armen en beenen brack en op lad deren bondt, dat hun van benauwtheijdt Sweet, als een Rivier, langs de kinnebacken rolde." Nil de garage van dok ter Flinkenflögel; des tijds het uitleengebouw tje van het Witte Kruis. Zuster Mies van Puijvelde (1917-2004) zwaaide er onder meer de scepter.Zij was ja renlang de enige wijk verpleegkundige in Heerhugowaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 18