Oudeniel (1970), G.W. Manschot (1972), D. Bink (1978), A.J. de Boer en P. Tjon Pian-Gi zijn de voorlopers van de huidige twintig huisartsen. Dokter Twisk stopt op 1 januari 1989 met zijn praktijk. Hij is dan 66 jaar. Zijn prak tijk bestaat dan uit vijfduizend patiënten. Sfeerbeelden Bij zijn aantreden in Heerhugowaard telt Heerhugowaard rond 6.500 inwoners. "Toen ik kwam werden er net zes huisjes aan de Korte Dreef gebouwd; de eerste nieuwbouw dus. En aan de overkant van de weg lagen vier kilpaden. We hadden al wel vervanging in de weekeinden. De weekenddiensten deed ik samen met de collega's Buirma en Lohman uit Obdam." Het rijden van visites is niet altijd een lol letje, vooral niet als het winter is. Het komt regelmatig voor dat de Volkswagen Kever van de jonge Twisk door een tractor uit de modder moet worden gesleept. En de bruggetjes met slootjes aan het handje vol straten zijn ook hinderpalen om effi ciënt visites te doen. Dokter Twisk denkt ongeveer duizend be vallingen te hebben gedaan, waaronder een aantal tweelingen. En onder de laatst genoemde bevallingen hoort in elk geval ook die van zijn eigen tweeling. "Die deed ik samen met zuster Levinson", ver duidelijkt vader en dokter Twisk. Kruisvereniging Als medisch adviseur, en later als vice- voorzitter, is dokter Twisk nauw betrok ken bij het kruiswerk. Het Wit-Gele Kruis(katholiek) en het Witte Kruis beta len in die tijd samen het salaris van de enige wijkverpleegkundige, zuster M(ies) van Puijvelde (1917-2004). Dat wil zeggen: de eerstgenoemde betaalt het salaris en het Witte Kruis stelt de hulp middelen ter beschikking. Het uitleenge bouwtje, schuin tegenover het doktershuis aan de Middenweg, staat er nog steeds. Het gebouwtje, met het witte kruis op de voorgevel, is nu de garage van dokter N.J.M.C. Flinkenflögel. Vooral de toenmalige burgemeester B.J.F. Sutman Meijer (periode: 1934-1957) draagt het kruiswerk een warm hart toe. Consultatiebureaus worden gehouden in café De Viersprong in 't Kruis, het café van Van den Heiligenberg in Heer- hugowaard-centrum en in café Bleeker in Over chirurgijns en echte doktoren Chirurgijns zijn al in de middeleeuwen een be langrijke beroepsgroep als het gaat om het ge nezen van mensen. Vaak zijn het barbiers, die zich behalve met knippen en scheren, ook be zig hielden met het genezen van zieke mensen. De naam chirurgijn zegt het al: ook het verrich ten van chirurgische ingrepen werd niet ge schuwd. Het is niet duidelijk waarom uitgerekend bar biers bij de geneeskunde betrokken waren. Er wordt wel eens gesuggereerd dat zij immers het meest bedreven waren in het gebruiken van (scheer)mes en schaar. En wie herinnert zich als man niet dat het scheermes uitschoot met alle verwondingen van dien... Er is veel bekend over chirurgijns. Dat komt om dat zij verenigd waren in gilden. In Alkmaar was in 1552 al een chirurgijnsgilde. De be roepsgroep probeerde vanaf het begin al orde ning te brengen in de tamelijk rommelige ge zondheidszorg. Ten eerste om het opleidings niveau op te vijzelen en ten tweede om kwak zalvers buiten de stadspoorten te houden. Veel stadsbesturen legden de chirurgijns vakbe kwaamheidseisen op. Voldeed je daaraan dan mocht je 'de beckens buiten hangen' als teken van vakbekwame heelmeester en...als bar bier. De karakteristieke schalen werden niet al leen gebruikt voor het inzepen tijdens het scheren, maar ook voor het opvangen van bloed tijdens het aderlaten. Desondanks stonden chirurgijns niet hoog in aanzien. De universitair opgeleide medische doctoren keken natuurlijk erg neer op de

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 17