doen dan alleen zieke mensen die beter willen worden. Net als in buurgemeenten Noord-Scharwoude en Oudkarspel worden plattelandsartsen gelokt met een gemeen telijke dokterswoning en met een financië le gemeentelijke ondersteuning. Geen vetpot Een vetpot is het niet om gemeentearts te zijn. Dokter Twisk weet dat zijn gemeen telijke salaris in 1953 twaalfhonderd gul den per jaar is, terwijl de huur van de dok terswoning achthonderd gulden is. Van dat bedrag kan het huis niet erg goed worden onderhouden. Bij een hevige regenbui moeten alle pannen en emmers tevoor schijn worden gehaald omdat het dak op dertien plaatsen lekt. Twisk koopt het huis twee jaar na zijn benoeming voor fl. 21.000,-; nu een erg laag bedrag. "Maar dat was destijds wel veel geld. Ik kon maar een hypotheek krijgen van tien duizend gulden," zegt de huisarts in ruste. Markant doktershuis Dokter Post betrekt in 1892 de markante dokterswoning aan de Middenweg 196. Bouwkosten destijds: zesduizend Nederlandse guldens. Elet huis wordt door een Heerhugowaards aannemersbedrijf ge bouwd. De naam van deze aannemer kent dokter Twisk niet. Opzichter is Kees Poland, een telg van de bekende familie van molenbouwers. Elet huis oogt voor naam en spreekt tot de verbeelding van velen. Er zijn zelfs ansichtkaarten van ge maakt. Mevrouw G. Naber-Groot ontdekt enige jaren geleden in Utrecht op een stalletje een oude ansichtkaart met daarop de Heerhugowaardse dokterswoning. De achterkant is beschreven door mevrouw Post en de geadresseerde is 'mejuffrouw' Poland te Akersloot. Op de ansichtkaart is een postzegel van 2fi cent. Elders in dit artikel besteden we aandacht aan de gezondheidstoestand rond 1900. Volgens dokter Twisk is die rond de eeuwwisseling ronduit matig. "Een blindedarmoperatie kon een arts met succes afronden, maar toen in 1917 de Spaanse griep als epidemie rondging, za ten de artsen met hun handen in het haar. Antibiotica moesten namelijk nog worden uitgevonden", aldus dokter Twisk. Verzuilde praktijken Pas na de Tweede Wereldoorlog neemt de medische kennis snel toe. Vooral dankzij antibiotica en de verbeterde röntgen- diagnostiek. In Heerhugowaard ontstaat rond 1925 een verschijnsel dat niet uniek is: het geloof gaat een rol spelen bij de artsenkeuze. De praktijk van Post en zijn opvolgers had een katholieke signatuur; de nieuwe huis arts Zwarteveen die rond 1925 aantrad, ligt goed in de markt bij andersdenken den. Na Zwarteveen - hij wordt later hoofd van de medische dienst van de Nederlandse Spoorwegen - worden J.R. Buirma en A.F. Meijer (in 1960) zijn op volgers. Dokter M.H.A.T. Salden is de laatste arts in de lijn van dokter Zwarteveen. Derde stroming In 1968 treedt de derde stroming huisart sen aan in Heerhugowaard, in de persoon van dokter F.M. Zwaan. Een jaar daar voor opent apotheker Van 't Spijker zijn apotheek. Tot dusver hadden de huisart sen een z.g. doktersapotheek. Vaak een extra belasting van de arts en zijn echtge note naast de 'nacht en ontij'-baan. Door de explosieve groei van Heerhugowaard in de jaren zeventig ont staat er een autonoom groeiproces in het huisartsenbestand. De huisartsen B. van Zelfs ansichtkaarten be staan van het dokters huis. Mevrouw G. Naber-Groot ontdekt enige jaren geleden in Utrecht op een stalletje deze oude ansichtkaart met daarop de Heerhugowaardse dok terswoning. De achter kant is beschreven door mevrouw Post en de ge adresseerde is 'mejuf frouw' Poland te Akersloot. ■lid H

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 16