DOKTER TWISK: LAATSTE PLATTELANDSDOKTER Eerste huisarts werd naar Heerhugowaard "gelokt" met een dokterswoning en financiële steun Florentius Johannes Maria Twisk is voor zijn leeftijd nog een kwieke man. De geest is onbetwistbaar scherp en hu morvol en aan het 'loopwerk' kun je nauwelijks zien dat hij al 82 jaar is. De meeste mensen kennen Floor Twisk beter als 'dokter Twisk'. En zo zullen we hem in de loop van dit verhaal ook blijven noemen. Want die titel is on verbrekelijk verbonden aan een huisartsenpraktijk die in 1953 begint en in 1989 eindigt. Over die 36 jaar als plattelandsarts vertelt de heer Twisk met oog voor details. Dokter Twisk heeft vele - vaak illustere - voorgangers gehad. In 1953 neemt hij de praktijk over van Th. Herckenrath. Deze is van 1948-1953 huisarts in het polder dorp. Zijn voorganger, H. Swart, voert praktijk van 1935 tot 1948. Diens voor ganger is dokter Spierings. Dokter Twisk weet niet hoelang die huis arts is geweest. Het moet een lange tijd zijn geweest, want de voorganger van Spierings is dokter Post die rond 1890 als eerste huisarts dienst doet in Heer hugowaard. Dokter Swart is eerst assistent van dokter Spierings. Hij woont enige jaren aan de 'overkant', aan de Middenweg 185, nu het huis van mevrouw Komen. Van koets naar koetswerk Onlosmakelijk hoort bij de artsen Post, Spierings en Herckenrath hun koetsier Janus Boekestein. Elders in deze "Overhaal" wordt de onontbeerlijke hulp van Boekestein al uit de doeken gedaan. Volstaan kan worden met de opmerking dat de trouwe koetsier de overgang mee maakt van de koets naar het koetswerk van de auto; een maatschappelijke omme keer die destijds groter moet zijn geweest dan de overgang van de schrijfmachine naar de digitale tekstverwerker. Boekestein is niet alleen koetsier. Zo maakt hij de medicijnflessen schoon en haalt hij het ziekenfondsgeld op. Dat geld werd destijds rechtstreeks aan de dokter betaald. Tot en met de praktijk van dokter Herckenrath is Janus Boekestein actief geweest. Hij werd meer dan honderd jaar oud. Gemeentearts Omstreeks 1890 telt Heerhugowaard een gering aantal inwoners. Het moet burge meester/gemeentesecretaris P. Wonder (periode: 1873-1911) zijn geweest die zich beijvert om de gezondheidszorg in de polder op te vijzelen. In omliggende gemeenten is bekend dat ook die gemeen tebesturen zich omstreeks die tijd sterk bekommeren om een betere volksgezond heid. Om jonge, afgestudeerde artsen te lokken moetje meer in de aanbieding Tekst en beeld: John Moesker Rechts: Dokter Twisk voor zijn huis aan de Middenweg. Dokter Post en zijn vrouw rijden uit. Achter de koets staat Janus Boekenstein. De namen van de kinderen zijn ons niet bekend. De fo to moet rond 1920 zijn genomen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 15