m Kij r Pj/zMti 11. gestelde wedstrijd. Het wapen van Heerhugowaard zo als afgebeeld in het boek van Sierksma dateert uit de 19e eeuw. De vormgeving is verre van fraai (zie afbeelding) hoewel volgens de heraldiek verder correct. Onderhand zijn tal van wapens in den lande in de loop van de tijd 'gemoderniseerd', zoals ook met ons wapen is gebeurd. men met name de reiger in het wapen van Heerhugowaard en in dat van Ankeveen. De figuren (de zogenaamde 'stukken') in het Heerhugowaardse wapen verbeelden aspecten van de polderhistorie. Bij de drooglegging van De Waard ging het im mers om de winning van bouwland, liefst ten behoeve van de graanteelt. Daarmee verdween het grote viswater van o.a. de blauwe reiger. Het antwoord op de vraag of deze economische verwachtingen in derdaad zijn uitgekomen, kan men het antwoord vinden in het gedicht 'Het Wapen van Heerhugowaard'(zie elders) dat ik schreef in het jubileumjaar 2004 als deelnemer aan een voor het publiek open- Van wapen naar logo Menigmaal werden ten behoeve van de gemeentelijke administratie stempels vervaardigd met daarin figuren die waren ontleend aan het gemeentewapen. Dat is in het ver leden ook gebeurd in Heerhugowaard. Dit 'stempel' staat ook op de jubileum-munt die in 1979 is uitgegeven. Dezelfde af beelding treft men nu aan op de omslag van "De Overhaal". Uiteindelijk heeft in Heerhugowaard het 'oude' gemeen tewapen zijn plaats als huismerk van de gemeente moeten afstaan aan een moderne variant: het logo. Daarbij heeft de ontwerper de voorschriften van de heraldiek ver achter zich gelaten. Een verband met de historie is niet meer te her kennen. De moderne tijd vraagt om een andere stijl, dat is duidelijk. Artistieke vrijheid op het gebied van vorm- en kleurkeuze is daar voor geboden. Er is dan ook een logo in gebruik genomen dat zon der terughouding eigentijds kan worden genoemd. De reiger is wel iswaar onherkenbaar geworden, maar dat hoeft tegenwoordig geen bezwaar te zijn. Waar het om gaat is een prettig ogende fi guur in zowel kleur, lijn als in uitstraling. 8 December 193^. No. 39. abt, nwzoed ixzw cuKHZce-. &ntc-&ntt.ewx. Beschikkende op het aan Ons gericht request van den Raad der Gemeente Heerhugowaard, provincie Noordholland, om te worden bevestigd in het gebruik van een wapen; Gelet op het besluit van den Souvereinen Vorst van 24 December 1814, no. 32 en op het Koninklijk besluit vain den 23 April 1919> Staatsblad no. 181; Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 4 December 1936, Eerste Afdeeling A, No. 9 0 9; HEBBEN GOEDGEVONDEN EN VERSTAAN! de Gemeente Heerhugowaard, provincie Noordholland, te beves tigen in het gebruik van een wapen, waarvan de beschrijving luidt als volgt: In azuur een gouden korenschoof van vijf aren tusschen twee toegewende reigers van natuurlijke kleur, gebekt en gepoot van goud, alles op een grasgrond geplaatst. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit. •s-Gravenhage, den 8 December 1936. (get.) WILHELHINA. De Minister van Justitie, (get.) Van Schalk. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal bü het Departement van Justitie, (get.) J.P. de Meijere. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaal voornoemd, Toestemming voor het gebruik van een wapen Het eigentijdse logo van Heerhugowaard HEERHUC3C3 W AARD

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 13