ontwikkeling de vorm van wapens en het gebruik daarvan, tot onderwerp van studie heeft genomen. Deze kennis heet heral diek (oftewel: wapenkunde). De heraldiek leert ons dat er in het algemeen drie schildvormen bestaan. Verder dat men eenvoud moet betrachten bij de keuze van de figuren op het schild en dat het gebruik van vier vaste kleuren wordt voorgeschre ven, namelijk: rood, groen, zwart en blauw (in vaktermen: keel, sinopel, sabel en lazuur) plus goud en zilver. In het Poldermuseum zijn er vanaf 2005 een aantal vakkundig geschilderde wapens van heemraden uit de polderhistorie van Heerhugowaard te zien. Deze voldoen grotendeels aan de eisen die de heraldiek stelt aan vorm en kleur van wapens. Gemeentewapen Laten we nu echter eindelijk terugkeren naar het onderwerp waarvan we in het begin melding maak ten: het gemeentewapen. In een boekje met de titel: 'De Gemeentewapens van Nederland' dat in 1960 werd uitgebracht in de toen bekende Prisma-serie en werd geschre ven door dewapendeskundi ge' Klaas Sierksma, staan alle wapens van het rijk, de provin cies en de gemeenten in ons land afgebeeld. Over elk wa pen worden enkele heraldische bijzonderheden gegeven. Bij Heerhugowaard vermeldt Sierksma dan: In azuur een gouden korenschoof van vijf aren tussen twee toegewende rei gers van natuurlijke kleur, gebekt en gepoot van goud, alles op een grasgrond geplaatst (b: 8-12-1936) Het wapen is voortgekomen uit het niet- officiële wapen van de polder Heerhugowaard. De betekenis is eenvou dig af te leiden uit de geschiedenis van polder en gemeente: Heerhugowaard is een in 1629-1631 droog gemalen meer, waarvan water gras, graan en reigers de kenmerken waren. Het eerste deel van bovenstaande tekst komt overeen met die van de bevestiging van het wapen door Koningin Wilhelmina. Van dit schrijven is een ko pie in dit artikel opgenomen. Met b: 8-12 1936 wordt bedoeld: de bevestigingsbrief is gedateerd: 8 dec. '36. Voeten in aarde Het heeft destijds veel voeten in de aarde gehad voordat deze bevestiging officieel werd gegeven. Anderhalf jaar eerder toonde de burgemeester van Heerhugowaard B.J. Sutman Meijer zich nog zeer verbaasd (zie zijn brief d.d 21 juni 1934 waarvan een kopie in dit arti kel) toen een bevoegde instantie n.l. De Hoge Raad van Adel, hem liet weten dat volgens het Register van Wapens zijn ge meente helemaal geen wapen bezat. In zijn brief kan men voorts lezen waarom dat voor hem vrijwel ondenkbaar was. Hoe het zij, er is tussen het bestuur van de gemeente Heerhugowaard en allerlei ge wichtige instanties een uitgebreide brief wisseling geweest, In het Regionaal Archief te Alkmaar is dit na te lezen betreffende tekst, tekening en kleuren, voordat alles naar ieders zin en bedoeling was geregeld. Hoe kwam het toch dat men zo moeilijk deed als het ging om de acceptatie van be- staande"wapens? Dit was gro tendeels het gevolg van de 'wildgroei' in aantal en vorm geving van vrij gekozen wa pens zoals hierboven al eerder werd ver meld. De figuren op het schild toonden in het algemeen wel enig verband met de fa milie, het genootschap of de bestuursvorm waarvoor ze dienden, maar waren niet zelden raadselachtig. 19e eeuws Sierksma laat zien dat het meest gekozen symbool voor een wapenschild de leeuw is, in waardering gevolgd door heiligen, de kruisvorm, vogels en planten. Zo ziet De drie belangrijkste vormen van wapen schilden

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 12