GESTUNTEL OVER GEMEENTEWAPEN VAN KLEINE POLDERGEMEENTE Over een gemeentewapen waarvan "Den Haag" geen flauw benul had dat het bestond Net als de meeste steden en dorpen in Nederland voert ook Heerhugowaard een wapen. Het gaat hier uiteraard niet om een wapen in de minder aangename betekenis van het woord. Dus geen strijdmid del, een voorwerp om in een gevecht te gebruiken, zoals een lans, zwaard of geweer. Hoewel, in een breder ver band heeft het wapen in de vreedzame betekenis toch wel iets te maken met het geduchte wapen dat wordt gebruikt bij zaken als machtsvertoon, onderdrukking, verdediging of vergelding. Dit verband wil ik in het onderstaande na der toelichten. Het eerdergenoemde 'vreedzame' wapen vindt zijn oorsprong in de riddertijd. Dit tijdvak begint rond Karei de Grote (800) tot circa1400. Na die tijd ondergaat de in richting van de maatschappij een geleide lijke verandering op het gebied van gezag en bestuur. Koninklijke zaakwaarnemers Ridders waren in het algemeen gesproken heersers over bepaalde gebieden die zij bestuurden in naam van de koning of kei zer. In tijden van oorlog waren zij ook een soort krijgsheren die de koning als op rechte vazallen (getrouwen) bijstonden in de strijd. Het kon ook gebeuren dat zij hun heer verraderlijk afvielen als een be paalde uitkomst van een conflict voor hen veel voordeel beloofde op te leveren. Kortom, de kring van 'getrouwen' rond de koning de ridderschap, was een groep koninklijke zaakwaarnemers voor het landsbestuur. Deze bevriende ridders (ook leenmannen genoemd) droegen titels als hertog en graaf en behoorden dus tot de gezagsdragers in het land. Zij zorgden voor orde en regel. Zulke gezaghebbende lieden, de edelen, vormden met hun fami lie, de middeleeuwse elite: de adel. 'Verplicht' oorlog voeren De adel voerde niet zelden een grote staat en gaf veel geld uit aan pracht en praal. Geld, goederen en diensten voor de adel stand moesten worden opgebracht door de bewoners: boeren, kooplui en ambachts lieden van hun rechtsgebied. Zoals gezegd behoorde ook 'oorlog voe ren' tot de verplichtingen van de vazallen van de koning. Er waren genoeg conflic ten die hun inzet eisten zoals grensge schillen, erfopvolging of oproer onder het gewone volk. De ridders trokken dan met het nodige voetvolk ten strijde, te paard gezeten en voorzien van lans of zwaard en schild. Daarbij probeerden ze door het dragen van helm, maliënkolder of harnas eigen letsel zo veel mogelijk te voorko men. Voor deze 'vechttechniek' was veel oefening noodzakelijk en daar werd dan ook veel werk van gemaakt. Er werd daarbij ook geoefend met 'echte' wapens zodat er regelmatig gewonden vielen. Dit kon ook gebeuren wanneer er 'vriend schappelijke', onderlinge wedstrijden wer den gehouden onder de 'leerlingen' om te zien wie er in zou slagen de meeste tegen standers in het zand te laten bijten. Ook in 'vredestijd' en ook later, toen echte veld slagen tussen troepen ridders tot het verle den gingen behoren, werden ridderge vechten als een soort sport beoefend en ging het om eer en roem of de genegen heid van een vereerde jonkvrouw. In augustus 2005 werd er in het educatie ve (pret)park "Archeon" in Alphen aan de Rijn een riddertournooi op kleine schaal gehouden met "eigentijdse" ridders (vrij willigers!). Ik ben van dit toumooi getui ge geweest omdat ik benieuwd was of mijn beschrijving van en verdere opmer kingen over zo'n tournooi aan de werke lijkheid beantwoorden. Welnu, wat ik in het Archeon gezien heb, stelde mij op dit punt gerust. Vooral voor het jeugdige pu bliek was het een aardig spektakel. Toernooigeneugten Deze krachtmetingen, riddergevechten van 'man-en-paard' tegen 'man-en-paard' vonden plaats tijdens toernooien. Deze werden gehouden op een terrein bij een kasteel of op het landgoed van een edel man. Voor zo'n toernooi werd er veel zorg besteed aan een veilige afbakening van het 'strijdperk', aan riante plaatsen voor de Tekst en beeld Ton Schotten

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2005 | | pagina 10