Maak Vrienden Gooi deze Overhaal niet zomaar bij het oud papier maar gebruik hem als reclamemateriaal Geef hem aan buren, vrienden of kennissen en ze worden voor die paar euro per jaar vast wel lid Langs de Huygendijk 100 jaar geleden vervolg van biz. 8 dan moet men rekening houden met het feit dat het gereedschap korter is geworden door het vele slijpen. Soms wel 10 of 15 cm. Zo kon de lengte van deze gereedschappen vroeger varieren van ongeveer 55 cm. tot plm. 1 meter en de breedte van ong. 6 tot 14 cm. Handvatten Wat het meest voorkomt zijn holle ijzeren handvatten, meestal rond in doorsnee, maar soms ook zeskantig en af en toe is het handvat massief en plat gesmeed. Houten handvatten zietmennietveel. Versiering Als versiering werd meestal een kraal gebruikt, op de hoek van het werkblad. Op de tekening nr. 3 rechts onder, een holletje dat overgaat in een bolletje. Daar boven in de tekening ziet u twee variaties op de kraal. De bovenste is van een snik, ook met houten handvat, eigendom van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Dit museum heeft veel verschillende soorten oude bootjes- en scheepsbouwers gereedschap in depot. Hierop aansluitend kunnen wij dan ook in het W.N.T. (red: woordenboek der ned.taal) lezen: "Nog moet hy (de scheepstimmerman) in voorraad gereed houden, om bij sommige gelegentheden te konnen gebruiken, een voorlooper, een blokschaav, een snik, een kluisgudse, enz. enz. Let vooral op de middelste snik in de tekening, dit is echt een deftig exemplaar met notabene een dubbele kraal. De zijkanten van de steel en het blad zijn aan de kant van de vouw even afgeschuind. Deze snik is vast eigendom geweest van een meester-timmerman of een meestermolenbouwer, (later meer over de molenmakerij). Wordt vervolgd 10 Gtzichi op do mcslmoien gezicht op de meelmolen met brug over de ringvaart omstreeks 1903 Huygendijk/hoek Dorpsstraat, rechts café van Ham. Omstreeks 1903 11

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2004 | | pagina 7