De Polderkast - een topmuseumstuk I In ons museum staat zeer prominent tegen de achterwand van de polderbestuurvergaderkamer een fraaie eikenhouten polderkast. Hier bewaarde dat bestuur zijn waardevolle voorwerpen in en vermoedelijk ook de administratie. In de bovenlijst van de kast zijn twee afbeeldingen uitgesneden. Links is een ploegende boer te zien; rechts een zeetafereel. Hiermee wordt verwezen naar de twee gedaanten van de Heerhugowaard. Aanvankelijk was de Waard een groot meer dat in open verbinding stond met de zee; na de inpoldering zou de Waard het rijk van de boeren worden. In het fries staat de tekst HEER HUYGEN WAERT. De kast is omstreeks 1630 gemaakt. In 1631 was de drooglegging van de Heerhugowaard een feit. De voornamelijk Alkmaarse investeerders verwachtten er flink aan te verdienen, net als hun Amsterdamse collega's, die met de drooglegging van de Beemster flink hadden "geboerd". Maar ze hadden pech. De bodem van de Waard bleek voornamelijk uit onvruchtbare, waardeloze zandige kleigrond te bestaan. Het was zelfs zo erg dat het polderbestuur de eerste vijftig jaar verschillende keren toestemming heeft gevraagd om de polder tot rietland te maken. Dan lagen de polderlasten namelijk lager. In 1681 dreigde het polderbestuur het land zelfs onder water te laten lopen. Dan konden er tenminste nog visrechten worden geheven. De polder bood een armoedige aanblik: de Waard had niet voor niets de bijnaam armenpolder. Of al de vergaderstukken in deze kast kwamen? Vast wel. In ieder geval valt deze robuuste polderkast steevast te bewonderen op zijn prominente stek binnen ons museum. - Uit: Top van de Kop - 10 11

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2003 | | pagina 7