100 jaar brongas Frans Spaan Uit den Omtrek, Naar aanleiding van wat krantenknipsels uit de Aicmaarsche Courant omstreeks 1900 Vanaf 1890 - 1980 heeft het platteland kunnen profiteren van bron- of moerasgas. In gebieden waar, op een diepte van 10-25 m, een veenlaag aanwezig is, kan men door het aanbrengen van een houten buis onder deze veenlaag het in het opwellende water aanwezige veengas benutten. Waren veel dorpen en vooral steden in de loop van de twintigste eeuw al spoedig voorzien van cokes- gas, later aardgas en elektriciteit, voor het platteland was de aanleg hiervan te kostbaar. Hierdoor was de brongasvoor-ziening een ware uitkomst. De grote promotor en medeontwikkelaar van brongas was Wouter Sluis uit de Beemster, die naast zijn landbouwbedrijf ook oprichter was van de Hollandsche Land- en Tuinbouw organisatie, en stimulator van modernere landbouw machines. Hij leefde van 1827 - 1891. Honderden bronnen werden geslagen in evenzoveel boeren- en burgererven en daarop kwamen de zo markante zwarte ketels om het gas vast te houden. Nou was de gasdruk wel afhankelijk van het weer. Op een "luie dag" (slecht weer - lage druk) verzwaarde moeder de vrouw de zwarte ketel nogal eens met keien om genoeg druk te krijgen voor het fornuis om zo toch op tijd het eten gaar te hebben. Het vaak ijskoude maar zuivere kwelwater werd voor koeling en reiniging aangewend, en zo niet, dan stroomde dat via een afvoer zo in sloot. Wie kent nog de waarschuwing 's winters op schaatsen: "Let op! Dat is een gas-sloot Altijd slecht ijs Echter door de kwaliteitseisen voor het oppervlaktewater, werd de brongaswinning uiteindelijk belemmerd, omdat diverse bronnen verzilt water produceerden. Door de instelling van brongas-belasting, welke ieder j aar werd verhoogd, was het niet meer Stompotoron. Sinds oenigen tijd wordt bij den aanleg van bron gas leidingen iets nieuws tn toepassing go- bracht. lii plaats van de gewone ijzeren buizen, din tengevolge van sommige watersoorten nogal betrekkelijk spoedig onklaar worden, wendt men nu houten buizen aan. llaar doze niet op do ge- wono wijze kunnen worden ingeheid, draait men eerst een wijde ijzeren bus den grond in. De indringende narde wordt verwijderd, waarna de houten pijp naar beneden gewerkt wordt. Ten slotte haalt men ook de ijzeren buis weer omhoog. De heer Jb. Spaan alhier, die op het gebied van brongnjjianhg wel een specialiteit genoemd mag worden en ook Heze nieuwigheid in tootiafring brengt, gelooft, rlat de onderhouds kosten bij dit systeem aanmerkelijk zullen verminderen. !DE UIJP. Koudag j.I. ii voor hot erat het brongaslicht in het station van e trem ontstoken. Do nieuwe verlichting an het perron met vyf glneilichten is, ooral alt men hst vergelijkt met dn roegere verlichting met twae petroleum- tmpén, niet andoia dan schitterend te oemen. Ook in het station zijn allé lampen oor gloeiiicht vervangen. Allen, die wel eens bij duisteroii hier aankomen of van hier vertrekken, zullen de directie vatt de Noord Hull, trem voor deze groote verbetering dankbaar zijn. Den aanlegger, den heer Jb. Spaans te Stompetoren strekt 't werk tot alle rer 8 Foto uit de Stolphoeve reeks nr. 16 St. Fankrne. Op do boerderij van don heer M. Kalis, bewoond door zjjn ecboonzoun IC. Spaan, in den f polder Huerhngö wou rd aan do Butter bui zen (by St. Pankras) is eon inrichting tot bot vorkrjjgon van brongas daargoatold, die oilslokond geslaagd mag hooton ou don volwaardiger, den hoor Jb. Spaan, mr. timmorman to Noordsols armer (gom conto Sehormorboru) tot eer etrokt. De Nortoubuis is zoo inguricht, dat bot water nit 2 lagen, één op een diopte van pl.m. 18 M. en één op oor diepte van pl.m. 27 MV, elk geven dn 80 L. WutCf pór minnnli, door middel van slechts één buis verzameld vvordt, waarboven een gaskotol van ongovoor 10000 L. inhoud is geplaatst. Op eotiigon afstand van deze inrich ting bevindt zleb oen oudo Nortonpomp, die or medu in verbinding is gobracht, zoodot do lionveotboid water per minnut tot 90 L. is vermeerderd. Uit hot water komt zoo overvloedig gas, dat de kotol soms zoo vol ia dat man hot moot laten ontfiuappon. Hot gas wordt zoowel tot verlichting als tot verwarming aangewend; er zijn aanwezig 5 pitten voor verlichting, en 4 koraforon, dis voor verschillende' doeleinden, ook in do kaaRintikerij, worden gebruikt. In rleza gemeente zijo in de afgoloopeu maand goens aangiften by den burizoiiijken stand p-Huan. 9

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2002 | | pagina 6