De jaarlijkse barbecue Toen harkmachines en hooischudders in de handel kwamen en het handwerk eigenlijk te veel tijd kostte, werd door baas Jan Ursem twee jaar een schudder en zo'n harkmachine gehuurd van P. Wonder, toen wonende op het veehouderijbedrijf van de familie Kuiper aan de Middenweg 433. In de dertiger jaren werd er gesproken over "het bos van Wonder" (meer over het bos, zie vorige Overhaal). Dit was met een grootte van 2.10 bunder (hectare) het laatste stuk bos in de Heerhugowaard. Nadien werd door Jan Ursem zelf een hooischudder en een hooiharkmachine aangeschaft, en later ook een maaimachine. dan 0,60 per 100 kilo, viel het toch zwaar zelfs dit geringe af te lossen bedrag op te brengen. Na de aankoop wist hij vlak achter zijn huis nóg 0.60 hectare grond te kopen voor 2000,-. (Het was een wal-akker van 25 snees voor 80,- per snees). Toen moest er nog een schuur komen, bestemd om in de winter kool en groente etc in op te slaan. Niet té groot gebouwd en van hout, want een stenen schuur zat er voor een kleine onbemiddelde tuinder niet in. Door geld te lenen was het mogelijk in de winter een paar koeien op stal te zetten, en, door de Simon Borst zijn loon was elk jaar met 1,- omhoog gegaan, en toen hij op 10 mei 1918 huwde, 26 jaar oud, verdiende hij netto 13,- per week, vrije huishuur en één kop boter ('A kilo). Via "kleingrondbezit", waar door een aangestelde commissie via de gemeente moest worden goedgekeurd of je een betrouwbaar en werkzaam persoon was, werd het mogelijk een eigen "spuitje" te kopen. Dit bestond uit een huis van 6 bij 6'A meter met een tuin van 13 are groot en een klein schuurtje, voor de prijs van 2000,-m.a.w. 1800,- van de gemeente (90%) en 200,- eigen geld, betalende over dertig jaar 2,- per week. Maar toen in de crisisjaren de aardappelen enkooi niet meer opleverden Veenhuizerweg voor weinig geld te kunnen pachten in de zomer, kon hij, met afval groente erbij, het gewonnen hooi goed gebruiken voor zijn koeien. De melk en boter had je zo zelf en van de geleverde melk aan de fabriek had je nog wat extra inkomsten. Weer later kon hij in de zomer een paar koeien aanhouden op het stukje land achter zijn huis. In de crisisjaren (1930—1940) bestond de mogelijkheid als zelfstandige in de baggerregeling te gaan, wat met een gezin van negen kinderen wél uitkomst bracht. Dan moest je bij een tuinder van 's morgens zeven uur tot één uur in de middag sloot- en baggerwerk verrichten tegen ƒ13,- per week plus wat goedkope boter. In de dertiger jaren werd het bedrijfje nog uitgebreid door 2.50 bunder tuingrond te huren, en in het begin van de veertiger jaren toen de kinderen wat groter werden, begon het iets beter te worden, maar de zorgen bleven. Toen Simon Borst 65 jaar werd en AOW ontving heeft hij zijn tuingrond van om en nabij 3 bunder aan zijn zoon overgedaan, maar bleef tot zijn tachtigste jaar nog op het bedrijfje meewerken wanneer dat nodig was, want stil zitten was er niet bij. Toen hij behoudens zijn zoon alleen kwam te zitten, is hij in 1971 naar 't Huis ter Kimme gegaan, waar hij, na 67 jaar werken, nog goed gezond, blij van geest en bar tevreden nog jaren van welverdiende rust heeft kunnen genieten. Redactie: Jan Ursem kwam oorspronkelijk uit Niedorp, zijn vrouw Aagie Vlaar uit Sijbekarspel huist momenteel nog in Hugo Oord. Het boerenbedrijf is voortgezet door hun zoon en ligt aan de Donkereweg 6. Vanaf de weg een stukje inverdan, staat nog steeds de boerderij, die dateert van 1860, gesitueerd op het voormalig eiland "Sappewerf'. Het heeft een dubbel vierkant en een schilddak bedekt met een muldenpan Ook dit jaar was er weer een barbecue avond voor de vrijwilligers van het museum en het was natuurlijk weer bar(becue) gezellig 4 Jan Spronk en Nico Bot aan het fornuis 5

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2002 | | pagina 4