Vriendenavond Vriendennieuws Vrienden van Komt, ziet en geniet. Uit het leven van een agrariër (4) - Simon Borst- Hier is de najaars Overhaal 2002 met nieuws en verhalen van museum en de Heerhugowaard. U vindt hierin de uitnodiging voor een Vriendenavond op vrijdag 29 november 2002, die zeer de moeite waard beloofd te worden, "komt-hoort-ziet-geniet" De tentoonstelling WIND MOLENS is heel succesvol geweest, de surveillanten mochten al ruim 1500 bezoekers, waaronder 200 op monumentendag, verwelkomen en rondleiden. De foto's in het museum blijven voor velen een punt van verhalend herkennen. In mei verkreeg het museum door schenking een stuk: de "officiële aanstelling van de éérste dijkgraaf van de Heerhugowaard - Maarten Kalis -met daarbij de originele envelop met postzegel. Dank! Even iets rechtzetten: in de vorige Overhaal was de foto van "de Steenen Kamer" in spiegelbeeld afgedrukt; de oprit bevindt zich nog steeds links. In reactie en ter aanvulling over hergebruik van de gesloopte "Steenen Kamer" kunnen we melden: Aris Volkers wilde een boerderij bouwen omstreeks 1913/14, maar in 1913 met de dreiging van oorlog, was er geen materiaal te krijgen. En daarom kocht Aris Volkers de "Steenen Kamer" op en sloopte die tot bouwmateriaal voor zijn te bouwen "plaats" aan de Jan Glijnisweg 93. Het oersterke vierkant werd wat "leukig" gezet. Aan het patroon en aan 4 extra benodigde sparren kun j e binnen goed zien dat het dakoppervlak te groot werd. Na één jaar al zakte halverwege de lange kant, bedekt met pannen, het dak door. Dwarsbalken werden gezet en stevig gestut en dat helpt nog steeds. Zelfs een voormalige dakgoot is ergens als dwarssteun gebruikt. Drie zijden van de boerderij werden opgetrokken met de afgebikte stenen en, aan de pad kant, de vier- de met hout, zgn. potdeksel. Met de schotten van de koegang en de hooiruimte kwam ook de houtworm mee. Zodoende werd er in de loop der jaren nogal wat hout vervangen door steen. Maar hoe de oorspronkelijke bouw was is nog aardig terug te vinden in het patroon van houtplanken en balken in de woonvertrekken, aan stevige staanders onder muren, aan brede dorpels en forse afstapjes. Tegenwoordig woont zoon Arie Volkers er nog best. En zo blijven kopij en suggesties voor de Overhaal altijd zéér welkom, evenals reacties op dit en vorige nummers. Schrijft, belt ofe- mailt u met de redactie, u vindt de adressen/tel.nrs. aan de binnenzijde van de omslag. Het bestuur, Greet Zuurbier-Strooper Vrijdag 29 november, aanvang 20.00 uur in het Poldermuseum Dit jaar bestaat onze vereniging 20 jaar. Het bestuur wil op passende wijze bij dit feit stilstaan. Voor de Vrienden van het Museum is op die avond het gezelschap "Creatief Westfries" uitgenodigd. Deze groep bestaande uit Siem de Haan, Marjan Beenken, Teun Kommer en Bob Lingerak staat er borg voor ons enkele uurtjes genoeglijk te onder houden. In deze vierde en laatste aflevering volgen we weer de werkzaamheden op en rond een boerderij van een eeuw geleden In de maanden februari, maart en april kreeg de boer weinig nachtrust, evenals de knecht: drie a viermaal in de nacht uit bed, soms was het de gehele nacht waken bij een zeug die biggen moest, een schaap dat moest önen (lammeren kon krijgen), en een koe kon kalven, en heeft meestal hulp nodig. Maar vooral om te zorgen dat de beesten levend ter wereld komen, want al wat niet levensvatbaar is en wat later hulp nodig heeft is een schadepost voor de boer. En in slechte tijden door lage vleesprijzen kan dit zoveel financiële consequenties te weegbrengen, dat het soms moeilijk was aan de verplichtingen te voldoen. Zo weet ik dat mijn grootvader met de boerenwagen met hekken er op, bespannen met twee paarden, in de herfst eens met vette kalveren door Heerhugowaard naar Amsterdam reed, de ene dag heen en de andere dag terug, om één of twee gulden méér voor een kalf te ontvangen, want de prijzen voor het vee rond de eeuwwisseling vanaf 1890 waren laag. En zo komen wij weer bij 1 mei aan, wanneer de koeien de weide weer ingaan, v hot Pth riornhi I co l in* Het Vriendenbestuur tijdens de algemene ledenverga dering op 14 mei dit jaar: Bestuurslid Greet Zuurbier ontbreekt op deze foto v.l.n.r. •Thea Kuenen, lid, Elze Havik, secretaris Jan de Vries, vice-voorz. Jan Swart, voorzitter Mart Kuiper, lid Wim Strooper, lid 3

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2002 | | pagina 3