Steenhuizen of Steenenkamers De "Steenenkamer"aan de Rustenburgerweg VAN DER VEEN, h Bouwhoeve,,de SteEnenkemer," Overgenomen uit het maandblad "de Speelwagen" uit 1947 Uit 't archief van de fam. Beers. DoorAlie Beers-Visser. Deze benamingen dateren uit de tijd toen een huis van steen nog tot de merkwaardigheden behoorde. De oude stukken uit de 16e en 17e eeuw van ons Noorderkwartier spraken er zo nu en dan van. Wel een bewijs dat dergelijke gebouwen weinig voorkwamen. Een korte omschrijving van een "Steenenkamer" is, dat het plompe vier-kante gebouwen waren, die bijna geheel onderkelderd waren. Boven de grote, zwaargewelfde onderbouw in de grond, verrezen de vierkante muren met trapgevels aan de zijkanten en daken met leien bedekt. De deur was hoog en door een stenen trap te bereiken. De kleine ramen in kruiskozijnen zaten diep in de dikke muren. In de volgende plaatsen heeft zo'n "Steenenkamer" gestaan: Schellinkhout, Opmeer en Abbekerk. Een vierde "Steenenkamer", hoewel verdwenen, was in de laatste helft van de vorige eeuw nog bestaand in een bos in de bestaand in een bos in de Heerhugowaard, aan de Rustenburgerweg en heeft vermoedelijk als jachthuis gediend. Wanneer deze Steenhuizen of Steenenkamers gebouwd zijn is moeilijk uit te maken, 't Is aan te nemen dat genoemde gebouwen zijn bewoond door notabele personen zoals schouten, burgemeesters en hoofdingelanden. Het schoutambt was een erfelijke rechtsbediening, zo vertegenwoordigde de schout het landsheerlijkheidsgezag ten plattelande. Wanneer je leest in de bekende kroniek van Hoom, door Velius, waar het de 15e en 16e eeuw betreft, aangaande "de vele beroeringen in ons Noorderkwartier", dan was de betrekking van schout geen sinecure. Het laat zich dan ook goed begrijpen dat de Steenhuizen of Steenenkamers voor vroegere ambachtsheren, naar hun stand en positie, de passende woon- of verblijfplaats waren. In 1882 huurde J.Beers Dzn de "Steenenkamer" groot: 10.1.50 ha. voor 5 jaar a f700,- per jaar. Eigenares was Maria Elisabeth Margaretha Nuys weduwe van Comelis Weinard van Voorst van Beest wonende te Utrecht. In 1886 huurde Pieter Beers Jzn de "Steenenkamer"toen groot: 13.33.70 ha. voor 7 jaren a f. 1000,27'A per jaar. Eigenares was toen Mej. Mathilda Onderwater uit 's Gravenhage. Haar gemachtigde: Henri Francis Onderwater, koopman en fabrikant te Dordrecht. In 1893 werd de huur verlaagd naar f. 773,54/2 perjaar. Eind april 1900 eindigt de huur. 24 november 1902 werd bouwhoeve "de Steenenkamer" verkocht. Plaats van handeling: herberg de Zwaan te Heerhugowaard. De opbrengst is f. 17.500,- met onkosten. Op de terp grond, die heden ten dage nog "de stenen kamer" wordt genoemd, werd 14 juni 1969 een manege geopend. Eigenaar toen was de fa. Joh. Beerse en Zn. In 1982 is de manege verkocht aan P. Wilten. Daarna werden de heer Valk en mevr. Bos de nieuwe eigenaren, en heet de manege nu "Valkenbos" 6 De "Steenenkamer" omstreeks 1900 Notzris te Alkmaar, 11 Toornetntmj op Maandag 2i Novem ber 1902, dm voormiddag» te elf eren, in do herberg „do Zwaan" te HKÏÏR HUGOWA All D, iu het openbaar te verkoopau neer gonatig liggende aan den Bneten- bnigerwrg in de ge neente Hear fclogo-1 waard eu aldaar It ad astraal bekend in teclie A, nummers 858, huis en erf, groot S aren 53 centiaren, 357, wei en bouwland, groot 63 aren 23 centi aren en 185, wei* en bouwland, groot 12 hectaren 87 aren 10 centiaren, ia- men groot 18 hectaren S3 aren 70 een- turen. Te veilen in 16 pROtelen, uw als dew duidelijk op het terrein zijn aan go- Laatet in hunr bij den heer P.' .BEERS Ja. Aanvaarding, huia en erf met 1 Mei 1803, de landerijen met Keratmia 1902. Betaling der kooppenningen 15 Fe- bnari 1903. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris aan JJnttik O ad or p no. 65 te Alkmaar. Redactie: Hoewel "de stenen kamer" altijd wat hoger lag en nog ligt, toont de le kaart van de ingepolderde Heerhugowaard uit 1639 geen natuurlijke verhoging op deze plek, aangeduid als sector Hl. Op de kaart van Uitwaterende Sluizen in 1680 door Johannes Douw opgetekend, treffen we voor het eerst bebouwing aan in de zuidwest hoek van deze sector. Het bos, waarvan de Speelwagen sprak, komt nog voor op een kaart uit 1882, waarschijnlijk aangeplant vanwege de grote vraag naar hout voor de spoorlijnen, en in 1888 is dit bos, op een ruime windsingel na, helemaal van de kaart. Daarna toont de kaart van 1914-steeds zonder naamsduiding voor het laatst bebouwing; en dat klopt, want bouwhoeve de "Steenenkamer" werd in 1914 gesloopt. Of die erg bouwvallig was weet niemand meer, maar nog sterk en goed materiaal werd verkocht en weer benut. Veel materiaal, ondermeer het vierkant van 7 bij 7 meter, werd gebruikt in de in 1914 nieuw gebouwde stolp voor Ares Volkers - de grootvader van Arie Volkers, die er nog steeds woont - aan de Jan Glijnisweg, Dit massieve oersterke vierkant is nog steeds spijkerhard. Tot in de zestiger jaren markeerden een diepe kuil(kelders) en een vierkante stenen plaat deze plek, die bekend blij ft als "de Stenen Kamer". 7

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2002 | | pagina 5