Wind en molens De Brandweer Vriendennieuws Dirk Doets De nieuwe tentoonstelling in het museum In memoriam Opnieuw viel, begin december van het vorige jaar, een stilte in het museum. Bij het Stichtingsbestuur, bij het Vriendenbestuur, maar met name bij de Onderhoudsploeg. Zij moesten afscheid nemen van Dirk Doets, een zeer gewaardeerd lid van de Onderhoudsploeg. Wij zullen hem in onze herinnering houden als een bijzonder vriendelijk, rustig en prettig mens en zullen zeker zijn ruime bijdrage in de grote verbouwing van het museum niet vergeten. Sterkte en kracht wensen wij aan zijn echtgenote en verdere familie. Stichting- en Vriendenbestuur de stichting "Den Huygen Dijck" het Poldermuseum Daar is t'ie dan de voorjaars Overhaal 2002 met van alles over het Museum en over de Heerhugowaard. Allereerst een oproep van onze vrijwilligersgroep, die vraagt om uitbreiding. Als U wat tijd beschikbaar heeft, komt U ons dan helpen? 't Is een heel leerzame "hobby" om in 't museum bezig te zijn. 't Rondleiden van groepen, balie aanwezigheid, je groeit er samen met de anderen best vlot in. U bepaalt zelf of U in 't weekend dan wel op andere dagen aanwezig kunt zijn. Een telefoontje naar Alie Beers 072-5713545 of Jan de Vries 072 5715019 is op zijn plaats. We kijken er in spanningnaaruitü Want ook in 2002 wordt er weer gerekend op de ondersteuning van de surveillant, de klusser, de hulp bij het schoonhouden, de rondbrenger van de Overhaal, enz. Verder treft U in deze Overhaal een acceptgiro kaart aan voor uw financiële bijdrage over 2002 en de penningmeester ziet deze graag z.s.m. tegemoet. De uitnodiging voor de jaarvergadering kunt u spoedig verwachten, deze is gepland op dinsdag 14 mei 2002 om 20.00 uur in het Poldermuseum, waarna er ongetwijfeld tijd en gelegenheid is om het museum te bekijken. Wel, rest mij nog te melden, dat kopij en suggesties voor het najaarsnummer van de Overhaal zeer welkom zijn, evenals reacties op dit nummer. Schrijft, belt of e-mailt u met de redactie, u vindt de adressen/tel.nrs. aan de binnenzijde van de omslag. Namens het bestuur, Greet Zuurbier-Strooper 2 Na twee jaren "WATER WATER" moet er nodig een andere thematentoonstelling komen. Het succes van W W gaat echter door, in januari en februari heeft de tentoonstelling in de bibliotheek van Nieuwe Niedorp gehangen en hebben wij een schoolklas, die een waterproject deed, alles over water verteld. Maar.genoeg over water! Ofschoon, als U een school weet die belangstelling heeft, wij komen graag, met tentoonstelling en lezing. Maar dan nu de nieuwe tentoonstelling; "WIND MOLENS", alles over de molens! Nou ja, alles? Het onderwerp is onuitputtelijk, maar wij, Jan de Vries en Henk Aandewiel willen in ieder geval proberen zoveel mogelijk over de molens te vertellen. Wat is wind, molens in de oudheid, de ontwikkeling van de verschillende molentypes? We behandelen het allemaal, weergegeven op zo'n 18 panelen: de standerdmolen, de wipmolen, de meelmolen, de weidemolen, de poldermolen, de oliemolen, de houtzaagmolen en verdere industriemolens. Heel interessant, maar moeilijk om te selecteren, om het aantrekkelijk te maken voor onze bezoekers! Wij doen ons best! Wij gaan in op de verschillende technieken, de processen, het leven, de versieringen, kortom wij hebben een klap van die molens! Op het moment dat ik dit schrijf zijn Jan en ik bijna dag en nacht met de molens bezig. Het moet klaar voor de opening op 18 april a.s.! De uitvoering lijkt wat op de vorige thematentoonstelling, een stuk met tekst, verder kaarten, mooie foto's, technische tekeningen, gelardeerd met een gedichtje of een gevatte opmerking voor de aandachtige lezer. Het blijft moeilijk om in te schatten wat de bezoekers lezen, bekijken of overslaan. Wij hopen echter dat ze met genoegen naar ons product zullen kijken en er wat van opsteken.(Wij hebben er in ieder geval veel van geleerd!) Ook zijn wij van plan in het najaar wederom een aantal lezingen te organiseren, nu met het thema Wind Molens. Mocht U denken, goh, ik heb nog iets leuks voor deze tentoonstelling, neem dan gerust contact op met ons. Wij hopen dat U allen naar "WIND MOLENS" komt kijken, dat U het doorvertelt aan familie en vrienden ("jullie mogen dit écht niet missen"), dat U misschien een affiche op uw raam hangt en dat U een paar keer terugkomt, en tot ziens. Henk Aandewiel Door Jan Swart Aan het einde van de jaren dertig waren de eerste sloten in het centrum van Heerhugowaard gedempt en de eerste uitbreiding met nieuw gebouwde woonhuizen gerealiseerd. Aan de Sportlaan, die toen Nieuweweg heette, bouwde Gem Bot (grootvader van onze Nico) aan de noordkant een negental woningen voor de verhuur. Omdat financiering van het project mede tot stand kwam met behulp van dokter Spiering werd de straat in die tijd ook wel "Visstraat" genoemd. En omdat Saar, de vrouw van Jan Strijder, de eerste en in die tijd de enige plantsoenarbeider van Heerhugowaard, de omgeving van de Nieuweweg beheerde: "Jongens ga van dat gras af, anders waarschuw ik Bleiendaal", werd het ook nogal eens "Het Saargebied" genoemd. Bleiendaal, dat had u begrepen was de 3

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2002 | | pagina 3