Uit het leven van een agrariër Ja, die stenen leeuwenkoppen maten 30 bij 60 cm en waren 8 cm dik. Nou, die kun je als boer best gebruiken. Het tamme-eendenhok moest in de reparatie en als fundering aan de slootkant mochten de "koningen van het dierenrijk" hun leven voortzetten. Na 25 jaar was de vraag naar onze eende-eieren, - vooral gebruikt door 'n banketbakker in Alkmaar - afgelopen. De eenden belandden in de pan, het hok werd gesloopt en, ja hoor, daar kwamen onze makkers de leeuwen weer boven water. Hun volgende adres was op de boetzolder bij de verf en teerpotten, waar ze tot 1972 hebben mogen msten. Maar de aanleg van de West-Tangent verstoorde die rust, want de boerderij en de pinkenboet van "Boterhuizen A5" moesten worden gesloopt en dus moest er weer een nieuwe bestemming voor de "heren" worden gevonden. De boerderij van de fam. van Breugel aan de Middenweg was prachtig gerestaureerd en droeg al jaren de naam "Leeuwenhof': een accoord was gauw gemaakt tussen onze vrienden van Breugel en onze oude bekenden. Vanaf die tijd mogen de machtige leeuwen aan weerskanten van de dam, prachtig ingemetseld in de poortpalen, in volle glorie hun fraaie koppen aan het volk tonen. Redactie: In dit jaar van de boerderij een kleine "buitenom" uiteenzetting over de Leeuwenhof aan de Middenweg 22. De oudste delen van deze rechthoekige stolpboerderij met achterhuis dateren van ca. 1680. Opgetrokken uit rode baksteen boven een gecementeerde plint, met aan de noordgevel een getrapte weeg. De voorgevel toont zesruits schuifvensters met aan weerszijden luiken. De paneeldeur met vensters heeft in het bovenlicht een levensboom. Bovenop een schilddak met een zadeldak uitbouw, 'n Rieten dakbedekking met aan de voorzijde boulet-pannen (grijze geglazuurde kruispan met ruitmotief) completeren deze gave beeldbepalende stolpboerderij. In 2000 stopte de Leeuwenhof als boerderij, bij velen bekend als de "kaasboerderij", het veebedrijf wordt - noodgedwongen - in het noorden van het land voortgezet. Vele nieuwe woningen omsluiten straks deze fraaie stolpboerderij, maar de leeuwenkoppen in de dampalen geven ook straks zeer herkenbaar aan: hier is de Leeuwenhof. We volgen in enkele afleveringen de drukke werkzaamheden op en rond het bestaan op een boerderij van een eeuw geleden - door Simon Borst - Simon Borst geboren te Heerhugowaard op 17 oktober 1891, kwam nadat hij de lagere school had verlaten, in 1904 als boerenknecht bij Jan Ursem aan de Donkereweg in De Noord. Zijn verdienste bedroeg 2,50 per week plus kost en inwoning. Het melken moest hij nog leren, alsook alle voorkomende werkzaamheden. Bij het leren van melken was j e eerste werk de achterpoten van de koe met een touw kruislings spannen en vastbinden, anders gaat het koebeest aan de loop. Dan wordt de uier schoongemaakt, vroeger met afgespatte melk, nu met een doek en een emmertje water. Daarna begin je goed in de spenen (tepels) te knijpen, waarvoor veel spierkracht in de vingers nodig is, en je moet er handigheid in krijgen om een zoveel mogelijk brede melkstraal te verkrijgen. Nou, dat heb je niet zo gemakkelijk onder de knie. Wanneer je ongeveer halfweg bent met de koe, dan neemt de boer het van j e over, omdat het onmogelijk is als beginneling een koe goed uit te melken. Doe je dit niet, dan krijgt de koe in vaktermen "de drop". Daarna vangt de boerenknecht met de volgende koe aan. Het melken kan of mag je in de herfst of wintermaanden leren, daar het de boer vroeger in de zomermaanden te veel melk kost. De werktijd was normaal van halfvijf 's morgens tot zes uur 's middags. In de hooitijd was het 6 weken lang werken tot 's avonds negen uur. Vakantiedagen of een vrije zaterdag waren er nooit bij, het hele jaar doorniet. Al het werk moest met de hand worden gedaan. Ook het hooien. Het gras werd met de zeis gemaaid, meestal door losse werkkrachten uit Gelderland, die werden "poepen" genoemd. Daar hadden we inder tijd een spreuk op gemaakt: Er kwamen twee poepen uit het poepenland en die poepen dronken poepenbier. Is het niet in het poepenland, dan gebeurde het meestal zondags hier. Ook dronken zij wel eens poepenwijn, en maakten zij met elkaar veel poepele-gein Bij Jan Ursem kwamen in het begin van de 20ste eeuw ook twee poepen; die maaiden van 's morgens drie uur tot aan de middag, namen op het heetst van de dag enkele uren rust, en maaiden dan weer tot 's avonds tien uur. Mijn loon, schrijft Simon Borst, ging elk jaar 1,- omhoog, en wanneer je zelf geen verhoging durfde vragen dan deed je vader of moeder dat wel. Want wanneer je jong de school verlaat en je vader is al weg, dan moet je de kost uit verdienen, en d'r is weer een eter minder aan tafel. Een arbeidershuishouden besloeg vroeger meestal veel personen en met ƒ6,- per Boerderij "de Leeuwenhof' Gegevens ontleend aan het werkboek van de werkgroep monumenten Heerhugowaard 4 5

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2001 | | pagina 4