Dwangburcht "NijburgMen twee Leeuwenkoppen week hebben we echter definitief gekozen voor donderdag 19 april 20.00 uur. Let wel afwijkend: donderdag. Op die datum hopen we, dat Anneke Dobber-van den Oever de nieuwe wandplaat kan onthullen. Deze nieuwe wandplaat vertelt, dat het gemaal buiten werking is gesteld en dat de pompruimte is gerestaureerd en geschikt is gemaakt voor museum en trouwzaal. Op de plaat staat verder de opsomming van de namen van de vrijwilligers, die daaraan hebben deelgenomen. U begrijpt dat Dirk Dobber daar dubbel en dwars op thuis hoort. Hij wist nog van de plaat, maar kan deze onthulling door zijn overlijden vorig jaar niet meer meemaken. Het bestuur heeft aan de vrienden, de gemeente en het waterschap het verzoek gedaan om mede de kosten van de wandplaat te dragen. Van de kant van de vrienden is inmiddels een positieve reactie ontvangen. In de vriendenkamer exposeren Thea Hoek- Spekman en zwager Teo Hoek. Zij melden zich bij ons humoristisch als "Teo Thea". De koper-sculptures en kleurige schilderijen, meest non-figuratief, komen er heel goed tot hun recht. Wij zijn erg enthousiast. Eind vorig jaar heeft uiteindelijk de ondertekening plaats gehad van het contract met de gemeente. Een langlopend contract voorziet in vele huwelijken en verzekert zodoende het museum van een in onze ogen verbeterde status. De gemeente neemt dit jaar ook de bloemen buiten voor haar rekening. Een terugblik op vorig jaar leert, dat het open blijven van het museum in najaar en winter flinke consequenties heeft op de stookrekening. Het is duidelijk, dat het geen energie-zuinig pand is, maar op verzoek van de penningmeester zijn er al acties tot kostenbeperking genomen. U ziet, het museum is weer klaar voor het nieuwe seizoen! Namens het bestuur, Steven Yperlaan Wij zijn september 1904. "We gaan naar Oudorp puin halen" zei grootvader Klaas Spaan tegen vader Maarten Spaan, 10 jaar oud. De bakwagen (kaaswagen) werd klaargemaakt, tussen de twee bladveren achter, werden half afgesleten takken bezems gebonden om het doorzakken te voorkomen. De schulp (zitplaats voor 2 personen) werd naar voren geplaatst, het lemoen (waartussen het paard werd aangespannen) aan de voorkant aangehaakt, de Bles ervoor, twee schepschoppen mee en. rijden maar. Het wagenpad af de kluft op naar boven op de Westdijk (de Westerweg was er nog lang niet). De Bles liep keurig op het paardepadje 60 cm breed geplaveid met straatstenen, de rest van de 2,5 meter brede dijkweg was verhard met grind en fijngeklopt puin. In lichte draf richting Oudorp, langs het oude Polderhuis met over de ringvaart de Polder timmerwerf met het zaagmolentje op het dak. In de hoek rechtsom de ringvaartbrug over, met rechts de Hoornsevaart en links het buurtschap "de Huijgendijk", de Breelaan op (over 'n groene dijk). Aan het eind met rechts de Halvemaansbrug, linksom de Herenweg op en na 100 meter weer rechts een graspad op naar de puinplaats: de Dwangburcht van Floris V, of wat daar nog van over was. Er stonden nog een paar stompen muur van tufsteen, daarvan mocht men gratis puin laden, dat ruimde mooi op. Voor een paar ons Herenbaai Pijptabak mocht je raak scheppen. Daar het vrij zacht materiaal was, kon het prima dienen als padverharding. Op een van die ritten kwamen ook twee zandstenen leeuwenkoppen mee, gevelstenen, misschien daar gedumpt of waren ze nog van de burcht BUB 3

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2001 | | pagina 3