te Alkmaar Ze kregen 'n boek mee met polder- en pompgegevens etc., want "dan weten jullie tenminste wat je vertelt", snap je. Uiteindelijk wisten we zoveel, dat we hielpen een lesbrief opstellen voor de (schooljjeugd: een zeer goede zaak. Ook de timmerwerkplaats trok de aandacht, met o.a. de kuikenboor met z'n "kuikens", met leren omslag en z'n houten boortjes. Bij de oude kaart van de "Natte Waard" mijmer ik vaak over de knik in de dijk bij Oterleek. Als je daar fietst kun je vanaf de dijk aan 't slotenpatroon nog 'n beetje zien waarom die knik daar zit. Afïïjn, 't boeren raakte over, 't laatste stukje Boterhuizen ging vlak, en ik rolde in de "klus-ploeg": 'n schroefje hier, 'n lik verf daar en de klimop toch wel drie keer per jaar bijpunten. Zo met Dirk Doets en Gerard Blauw en Cor v.d. Klooster onder de bezielende leiding van Dirk Dobber hoogwerken, dan weer lag de dakgoot vol blad, dan weer raakten vanwege slechte snorrel aan de vacuümkant geregeld pannen van't dak af. Renovatie En toen kwam de ultieme klus van de grote renovatie. Vooral éérst uitruimen. Wat nu de Vriendenkamer is werd door buurman Piet Bloothoofd jaren als rommelhok benut, aan de spijkers hingen in de oorlog bonen en tabaksbladeren te drogen en koeiestaart- touwtjes, en we vonden een zaaimachientje. Met uitruimen moesten we van 'n stapel dakpannen en wat gele steentjes af; alleen als we ze netjes in korfjes stapelden wilde 'n sjacheraar (handelaar) ze wel hebben. Daarna de regenwater-kelder -om, vroeger, stoom mee te maken- die was volgedonderd met rotzooi. Ernaast was nog een nis met vermolmde vloer met 'n grote ton met teer voor de weg, loodzware eikenhouten bielzen en 25 autobanden enleuk, 'n plaatje van de le communie van Annie Stoop (buurvrouw Bloothoofd), "ze was 't prentje jaren kwijt". Oh, oh, we zullen wat versjouwd hebben en Dirk Dobber hield ons daarbij stevig op schema. D'r moesten twee doorgangen uitgejekkerd worden door 11-steens keiharde muren. Zo drie keer per week "buffelen": plafonds en schotten eraf, platen en richeltjes op- lichten, ijzeren elektrisch-pijpen(uit de tijd van Adam en Eva) vervangen, schroeven en spijkers uitlichten en die "purkertjes"gaten weer dichten. Ja, daar zou je liters alabastine voor nodig hebben, dus improviseren: altijd karton mee in je broekzak op de steiger: 'n gat, kartonrolletje d'r in, alabastine d'r in, verf d'r over en klaar... tientallen!!! Veel boven je macht werken en we zagen er niet uit, overall en pet ónder 't stof en wat al niet meer, maar als Cor van der Klooster ieder een voor koffie bij elkaar zweelde, kwamen de sterke verhalen los. Zoals over de 20 meter lange funderingpalen van 't nieuwe gemaal. Ja, dat zal ik missen, als blijvend nodige vrijwillige knusse klussers-club teutten we wat af, en vóór we verder gingen, liep ik altijd even langs mijn zwak: de kaart van de "Natte Waard". "Het is mooi geworden", zegt mevrouw Spaan. "Ja, maar 't is ook mooi geweest zegt Frans, "alhoewel, we wonen nou eenmaal in een polder, hè, en in de natte winterperiode zit er water onder ons huis, dan kan de overall mooi nog aan, als ik dat wegpomp. Dan onderhoud ik zogezegd m'n eigen poldergemaal". 6 Kleine zonden De Mearten Kalisbruq (ziefotoopomslagenpag. 8) Het buurtschap de Butterhuizen was gelegen op een uitloper (landtong) van de Beverkoog en behoorde lang tot het grondgebied van SintPancras. Rond 1625 vatte men het plan op om de Heer Hugo Waard droog te malen. Bij de aanleg van de ringdijken doorkruiste men deze uitloper. Hierdoor kwamen de behuizingen en een deel van de landerijen binnen de Ringdijk van de Heer Hugo Waard terecht, terwijl de overige landerijen aan de overkant van de Ringvaart, in de Beverkoog, lagen. Jarenlang moest men voor de bedrijfsvoering gebruik maken van een schuit. In 1875 lieten twee toenmalige bewoners van de Butterhuizen: Maarten Kalis en Jan Heddes, de houten rijbrug aanleggen, die op de foto zichtbaar is. De bedrijfsvoering kon toen per as plaats vinden. De brug is gesloopt in augustus 1938, dit in verband met de kanalisatie van de vaarroute Omval-Kolhorn. Hierbij werden Vervolg van pagina 4 (Zltling van Vrijdag 27 September. 7. ij p e. ZONDER LICHT GEREDEN. «W.alf uur 's avoruls reed verd. M. Seh, uil Zijpe door OudtyMSjjol, terwijl zijn Ratlin in pon in lirt itoiifiol niet branducit nop riiindei war,.ui afgeschermd. De Kiiiiltinreehter. mr. flocrriffter vond dit wel héél liar, lemcer daar verd. voor hetzelfde feil al eens was Rewniirsi luiwd. En iioi is zoo irevaajjijk. voelde de Ambt. van het OM., mr. de limeys Tack eraan ton. Itel hlande eerst wel en ik dariit. dal bei daarna jrocrl «as. luidde icrd.'s ant woord. Dan moet U er op lellen, aldus de Ambt. Op het platteland is de bevolkins met die. dinprn veel te laks. meende mr. de Brum s Tm k. l)e eiscli luidde: f 8 boete. subs. 4 dagen voor de voorlampen en f - boete subs. 2 dagen inor liet acblerlirlitie. Verd vond dit ere bona! - Mr. Boerrigler. vonnis wijzende, deed er heel wat af en veroordeelde verd. Int f 2 boete suhs. 2 dagen voor liet voorlirlit en f 1 boete subs. 1 dag voor het achter lichtje. Met dit vonnis zéér voldaan, keerde verd. naar ,1e Ziipe terug. In de donkerte 's morgens en 's avonds is op elk voertuig alsook op de fiets een goedwerkende verlichting noodzaak. En vroeger werd dat nog echt gecon troleerd ook, je haalde er zelfs de krant mee, en de boetes waren niet mis zoals deze berichtjes uit 1940 aantonen. H. H. Waard. ALWEER FIETSERS ZONDER LICHT. Op 6 Augustus j.l. reed dc fietser II. A. uit Herrhugowaard door Oterleek. Zijn voor lamp brandde niet en als gevolg daarvan had de mail ook geen achterlicht. Ik ben lang in militairen dienst geweest en was er net uit. Met de voorschriften van afscherming.was ik niet op de hoogte, zei de verd. En daarom bad U lieeleniaal maar geen licht merkte de ambtenaar sarcastiseli op! De eiseh luidde evenals in de vorige zaak f 8.— subs. 8 dagen voor liet niet branden van de voorlamp en I 4.subs. I dagen voor liet achterlicht. Ook deze verd. werd door den Kantonrechter veroordeeld tot twee geldboetes resp. f 2 sulis 2 dagen en f 1 rc.-p. 1 dag. En dat was alles wal deze onbelangrijke zitting voor ons opleverde. 7

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2000 | | pagina 5