Wie heeft de sleutel...? Nieuws van de Stichting "Den Huygen Dijck" Op moment van dit schrijven hebben we de verbouwing en de vrijwilligers barbeque met daaraan gekoppeld de voorlopige opening tot half november achter de rug. Alle vrijwilligers die op de barbeque zijn geweest hebben natuurlijk reeds met eigen ogen kunnen zien wat er vanaf februari j.l. allemaal is veranderd. Voor allen echter, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest, is het museum dus nog tot half november geopend om het resultaat te aanschouwen, hen resultaat waar we best trots op mogen zijn Begonnen we in 1979 op zeer kleine schaal in de voormalige bestuurskamer van het Polderbestuur. Inmiddels zijn we, via het in eigendom verkrijgen van het pand in 1994, in bet bezit van een piekfijn onderhouden museum. Het voert hier te ver om alle uitgevoerde werkzaamheden op te noemen maar de meest in het oog springende zijn toch wel de nieuwe vloeren en vloerverwarming in zowel de pompruimte alsmede de vriendenkamcr, in het gehele pand nieuwe plafonds, een nieuwe ketel, een vergaderruimte en compleet ingericht kantoor op de eerste verdieping boven de westelijke pomp en niet te vergeten de nieuwe electriciteïts- en geluidsinstallatie. U vraagt zich nu misschien af, wat is de vriendenkamer" Welnu dat is de voormalige Opslagruimte aan de westzijde van het pand. Dankzij een gift van de vrienden werd het mogelijk om deze ruimte geheel aan te kleden in een stijl die bij de rest van-het "museum past, dus vandaar de naam vriendenkamer Hiervoor onze hartelijke dank. Om dit ook voor de toekomst vast te leggen zal de toegangsdeur nog worden voorzien van een naambordje, u raadt het al "vriendenkamer" U zult begrijpen dat met al deze aanpassingen ook de nodige investeringen gemoeid waren. Dankzij de tijd die met name onze onderhoudsvrijwilligers, te welen, de lieren D. Dobber, H. Spaan, G. van der Klooster, D. Doets en H. Blauw, alsmede de stichtingsbestuursleden S. Yperlaan, N. Bot en S. van Bakel er het afgelopen half jaar in hebben geinvesleerd is de gehele verbouwing binnen budget uitgevoerd. Mede hierdoor maar ook door een flinke gemeentelijke subsidie is het financieel een haalbare kaart gebleken om veel van onze plannen in één keer uit te voeren. Inmiddels ontdekken we bij de ingebruikname toch alweer zaken die nog de nodige aandacht cq aanpassingen vereisen. Bijvoorbeeld een goede bestrating vanaf de zijuitgang westzijde tot aan het bestraatte gedeelte aan de zuidkant en aanleg van een goed te onderhouden tuin. Inmiddels zijn er ook ongeveer 10 huwelijken gesloten. De bruid en de bruidegom alsmede de naaste familie en de getuigen kunnen hierbij gebruik maken van de oorspronkelijke stoelen van het voormalige polderbestuur. Bij de verhuizing van het Waterschap vanuit Warmenhuizcn naar Heerhugowaard zijn deze namelijk geschonken aan het museum. Een aanwinst waar we heel blij mee zijn. Er wordt momenteel gewerkt aan een eerste vorm van een huishoudelijk regeiement waarin zoveel mogelijk van de de dagelijkse gang van zaken zal worden vastgelegd en waarin de bevindingen opgedaan tijdens deze eerste huwelijken, verwerkt zullen worden. Zo is onder andere gebleken dat de parkeerruimte, zeker als er meerdere huwelijken achter elkaar plaatsvinden niet toereikend is en derhalve dient te worden uitgebreid. Aangezien het trouwen een gemeentelijke aangelegenheid is en de stichting alleen zeggenschap heeft over het pand zal de gerneente hierover in overleg moeten (réden met het Waterschap. Om onze belangen te beschermen zal er wel te allen tijde overleg met de stichting worden gepleegd. Als laatste valt er nog te melden dat het museum inmiddels een "voorlopige status" heeft verkregen in het kader van de museumregistratie. Deze registratie is nodig om ook in de toekomst voor allerlei subsidies en dergelijke in aanmerking te komen. U ziet het, ondanks dat het museum het afgelopen seizoen voor lange tijd gesloten is gebleven is er deze keer vooral achter de schermen keihard gewerkt om ons museum voor de volgende eeuw klaar te stomen. Dat het er klaar voor is dat is wel zeker en u zult er het komende seizoen nog veel van zien en horen. Er wordt inmiddels al weer hard gewerkt aan de tentoonstelling voor het jaar 2000 die als werktitel "water" mee heeft gekregen. Kortom zeer veel om op terug te zien, maar zeker zoveel om naar uit te kijken. Wij wensen u dan ook een fijn eind van dit millennium en hopen u en uw vrienden en kennissen in grote getalen in ons museum te mogen begroeten in het jaar 2000. Namens het bestuur Stichting "Den Huygen Dijck" sssjggr Afscheid Co Wagenaar Co Wagenaar, de"sleutelman", bracht jaren de sleutel van 't museum naar de surveillant van die dag. Co stopt ermee, de jaren gaan tellen, maar de herinneringen blijven. Co was als man van het eerste uur ook zélf surveillant, en wil graag nog wel wat vertellen. Je moet de mensen vooral laten praten en vertellen, ze kaarten laten zien en ze wijzen op al de hen bekende plekken, laat mensen foto's zien en 't verhaal erbij komt vanzelf los. Verenigingen, families, reünies, groepen die steeds luider het museum ver en herkennen. Schoolklassen moet je daarentegen zelf goed voorbereid te woord staan, en op elke vraag direct ingaan, want ze zijn snel afgeleid. Hoe jonger hoe eerder. Zo kwam eens een kleuterklas, ja, wat nu? Co was erg mazzel, dat Cor Zonneveld, de gemaal-machinist, ter plekke aan het werk was en vroeg hem de kroosmachine aan te zetten, 'n Gouden greep, want de kindertjes raakten er niet op uitgekeken, 't Blijft trouwens verrassend wat middelbare tuinbouw- en technische scholieren al dan niet herkennen van de vele uitgestalde gereedschappen in de "timmermanswerkplaats" van het museum. "Zeker van 'n klompenmaker!", of zo. Maar er zijn ook schoolkinderen die voor een scriptie aandachtig nauwkeurige vragen stellen, en die komen soms 's zondags terug met Pa en Ma. Kijk, dat doet je dan wel erg goed. Vervolg pag. 7 2 v V," v Vjgf 3

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1999 | | pagina 3