eeuw De historie van het oude Butterhuizen en zijn omgeving - 7 Hoogland verkocht deze aan Klaas Smal uit Sint Pancras. Vervolgens ging hij over in handen van Cornelis Gootjes uit Heerhugowaard. Zijn dochter Elisabeth trouwde met Cornelis Spaan en zij kregen een dochter, eveneens genaamd Elisabeth. Deze Elisabeth Spaan erfde in 1854 op minderjarige leeftijd de stolp aan de De bewoning van het buurtschap Butterhuizen dateert van na 1530. Wie vanaf die tijd de bewoners zijn geweest is niet volledig bekend. Hoe dichter we bij de moderne tijd komen des te meer wij weten over haar bewoners. Eind vorige had de familie Gootjes veel land van Butterhuizen in bezit. Andere familienamen diehier voor komen waren Wagenaar, Van der Oord, Kalis en Spaan. Het aantal boerderijen en bijgebouwen wisselde door de eeuwen heen. Het buurtschapje was op z'n grootst in 1901 en telde toen vier stolpboerderijen, een rentenierswoning en bijbehorende schuren. In 1922 werd de laatste stolp gesloopt en hield Butterhuizen op te bestaan.. De grond van Butterhuizen ligt nu voor een deel begraven onder het asfalt van een vierbaansweg. We volgen de geschiedenis van Butterhuizen aan de hand van de grootste stolp en tevens de boerderij die het langst is blijven staan: de stolp Westerweg 4, welke in 1992 moest wijken voor de verbreding van de Westerweg. Deze boerderij werd in 1866 gebouwd door Maarten Kalis en kwam in de plaats van een oudere boerderij. Die eerste stolp was in 1832 eigendom van Jacob Hoogland. Westerweg 4. Zij trouwde Maarten Kalis, een boerenzoon uit de Schermer, wiens familie reeds generaties lang daar hun landerijen hadden. Door zijn huwelijk met Elisabeth verwierf Maarten Kalis de boerderij aan de Butterhuizen. Blijkbaar was het pand in zo'n slechte staat dat hij het sloopte en op diezelfde plaats een nieuwe stolp liet bouwen. Maarten Kalis werd een bekende persoonlijkheid aan de Butterhuizen. Hij was zeer bevriend met de burgemeester van Sint Pancras, tot welke gemeente Butterhuizen toen behoorde. Hij zat zelfs in de gemeenteraad van die gemeente. Om zijn gronden aan de andere kant van de ringvaart te kunnen bereiken bouwde hij samen met Jan Heddes in 1875 een houten rijbrug over de ringvaart. De oudere Heerhugowaarders onder ons kennen deze brug nog als de 'Maarten Kalisbrug'. De bewoners van Butterhuizen hadden via deze brug een korte verbinding met Sint Pancras. De brug werd gesloopt in 1938 toen de ringvaart van Heerhugowaard werd verbreed. De boeren van Butterhuizen werden toen in de gelegenheid gesteld om hun 'overzeese gebiedsdelen' te ruilen tegen land in de polder Heerhugowaard. In 1935 werd langs de ringdijk de Westerweg aangelegd. Tot dan hadden de boerderijen hun erf tot aan de ringdijk en vond het vervoer uitsluitend plaats op de ringdijk zelf. De Westerweg bij Butterhuizen dateert dus van 1935 en werd aangelegd door de voortuinen van de stolpen daar. De meest zuidelijke stolp, die bewoond werd door de familie Cees Gootjes, stond te dicht op de dijk en moest voor de aanleg van de Westerweg gesloopt worden. Dit was de eerste sloop aan de Butterhuizen in het kader van de vooruitgang. Samen met deze stolp moest ook de boerderij naast die van Maarten Kalis wijken voor de Westerweg. Deze werd eerst bewoond door de familie Spaan en kwam later in handen van Maarten Kalis, het pand was vanaf 1865 al niet meer in gebruik als woonhuis en diende tot de sloop in 1935 als stal. Maarten Kalis liet naast zijn stolp Westerweg 4 in 1901 een rentenierswoning voor zijn oude dag bouwen. Het is deze rentenierswoning die in 1992 samen met de boerderij werd gesloopt. De zoon van Maarten Kalis (Kees Kalis) huwde met Maartje Gootjes (steeds dezelfde familienamen keren terug aan de Butterhuizen) en nam de stolp Westerweg 4 over van zijn vader, terwijl Maarten Kalis in de rentenierswoning ging wonen. Aangezien Kees kinderloos bleef gingen stolp en rentenierswoning in 1933 over in door Henk Komen 6 7

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1999 | | pagina 5