Wateroverlast Het kantoortje is gesloopt, een nieuwe toog vormt de verbinding met het voormalige werkplaatsje. Dit is nu een garderobe-ruimte. Hier is ook de trap naar het nieuwe kantoor, dat zich boven de linker pompmotor bevindt. Het strekt zich uit tot de achtergevel. Naast de trap is een deur gekomen naar de oude tranformatorruimte, die wordt aangepast tot werkplaats en opslagruimte. De deur linksachter in de grote pompruimte leidt naar de L-vormige ruimte. Deze ruimte, die er uitzag als een verwaarloosde schuur, wordt geïsoleerd en verwarmd en verlicht. Het verlies aan expositie-ruimte wordt hiermee volledig gecompenseerd. Een datum van oplevering is nog niet vast te stellen, maar de gemeente hoopt deze zomer met trouwen te beginnen. U begrijpt het. Een spannende periode, met veel verrassingen. Zodra er nieuwe ontwikkelingen zijn hoort u verder. Wij houden u op de hoogte. Namens het bestuur Stichting "Den Huygen Dijck" Zoals iedereen weet hebben we in 1998 nogal eens last gehad van overvloedige regen val. In dit stukje vertelt Karei Balder, één van de rayonbeheerders van waterschap het Groot Geestmerambacht, over de wateroverlast van het afgelopen jaar Het jaar 1998 heeft ons waterschap veel neerslag bezorgd. Als we de schade in andere delen van het land bekijken kunnen we stellen dat we hier nog geluk gehad hebben. Het voorjaar was voor boer en tuinder echt niet leuk, je kon geen vat op de werkzaamheden krijgen. Begin mei moesten bijna alle aardappels nog gepoot worden. Ongeveer half mei hebben we 14 dagen mooi droog weer gehad, waarbij veel geplant en gepoot kon worden, maar daarna was het weer helemaal mis met het weer. De eerste grote wateroverlast is van 11 juni op 12 juni, waarbij in Alkmaar/Oudorp binnen 24 uur 100 mm water opgevangen werd, richting Warmenhuizen was dat 75 mm. In de nacht werd doorgewerkt om diverse inlaten te sluiten en alle hoogwater alarmen op te vangen, het gemaal van polder Oudorp viel een paar keer uit door pompstoring (vuil in de pomp). Vroeg in de morgen is Bart Slooten gaan malen met de molen van de Gfebpolder, we stonden daar toen +70 cm. Er werd een noodpomp geplaatst voor de Diepsmeerpolder. Na 36 uur was de grootste overlast voorbij. Ook daarna bleef het aan de natte kant met in augustus nog wat droge weken, waarbij toch weer voorzichtig wat beregend werd, de gewassen stonden ook wel heel licht aan de wortel. Vanaf 24 augustus komen de regens terug. De aardappels die daarna geoogst werden zijn in enkele kleinere droge perioden gerooid. Op 15 september grote wateroverlast in Zuid-Holland, wij komen er vanaf met verhogingen tot 40 cm. Dan zondag 25 oktober 's nachts diverse hoogwatermeldingen vanuit de omgeving Schagen. Een hele natte week zullen we krijgen met in enkele dagen tijd meer dan 100 mm regen, over de gehele 20.000 ha. van ons waterschap. En de grond was al totaal verzadigd, de gevolgen kunt u wel raden. Vanaf woensdag 28 oktober 12 uur 's nachts diverse alarmen. Als het 's ochtends licht wordt zijn de waterstanden +45 tot +80 cm. Met hier en daar nog hogere standen, alle gemalen draaien 100 maar het water stijgt. De molen van de Greb wordt weer bijgezet, noodpompen gaan naar de Diepsmeer, Moorsmeer, Dergmeer en Kerkmeer. De grootste taak van de rayonbeheerder tijdens dit soort momenten is het water over het gehele gebied te verdelen en zorgen dat de gemalen 24 uur malen. Na 48 uur was het grootste leed geleden, maar voor de aardappelteler kwam nu nog de grootste rampde grond werd hard Steven H.Yperlaanvoorzitter. 2 Met dank aan Sylvia Kuilboer van de afdeling voorlichting van Waterschap Groot Geestmerambacht

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1999 | | pagina 3