Het Kadebeheerplan van Waterschap Groot-Geestmerambacht Inleiding In een groot deel van de provincie Noord Holland vormen de boezemkaden reeds eeuwenlang kenmerkende landschapsele menten. De eerste kaden in het werkgebied van het waterschap Groot-Geestmerambacht werden al tussen 800 en 1000 na Chr. aangelegd. Zonder waterkeringen zou vandaag de dag het gehele waterschapsgebied onder water staan. Naast de waterkerende functie, hebben de boezemkaden in de loop van de tijd ook andere functies gekregen, zoals bijvoorbeeld het recreatief medegebruik. Uit bovenstaande blijkt dat het waterschap in de eerste plaats een grote verantwoordelijk heid heeft voor de veiligheid van mensen, woningen en bedrijven. Daarnaast dient het waterschap rekening te houden met o.a. de cultuurhistorische, landschappelijke en ecologische betekenis van waterkeringen. Al met al een omvangrijke taak. Tot voor kort bestonden er veel onduidelijkheden ten aanzien van het beheer en onderhoud van kaden. De waterkeringen worden door de verschillende eigenaren en beheerders op zeer verschillende wijzen beheerd en onderhouden. Om hier verandering in aan te brengen is een beheerplan voor de waterkeringen opgesteld. In het plan is het kadebeleid voor de komende 8 jaar vastgelegd. Inventarisatie Het waterschap heeft bijna 163 km. boezemkaden in beheer, waarvan ruim 37 km. in eigendom en onderhoud. Onder het beheer van de boezemkaden wordt de toezichthoudende functie van het waterschap verstaan. Door middel van vastgestelde ge en verbodsbepalingen in de keur van het waterschap kan het waterschap zijn toezichthoudende functie uitoefenen. Verschillende waterkeringen bezitten een cultuurhistorische betekenis. Gezien de historische achtergrond vormen de kaden een fundamenteel onderdeel van het polderlandschap. Kaden hebben echter niet alleen een landschappelijke betekenis, maar kunnen ook uit ecologisch oogpunt interessant zijn. Uit onderzoek blijkt dat het niet goed gaat met de bloemrijke dijkgraslanden. Ook de plantesoorten van voedselrijke oevers zijn sterk in aantal achteruit gegaan. Het kadebeheerplan Om het beheer en onderhoud van de kaden voor de toekomst inzichtelijk te maken heeft het waterschap voor elke functie waaraan een kade zou kunnen en/of moeten voldoen een streefbeeld opgesteld. Deze vormen de richtpunten voor het beleid. Aan de hand van de functies en het daarbij behorende streefbeeld kan worden afgeleid op welke wijze de betreffende kade in de toekomst zal moeten worden beheerd om het streefbeeld te bereiken. De functies waarvoor de streefbeelden zijn opgesteld, zijn de volgende: functie waterkering functie landschap functie natuur functie recreatie functie landbouw Op basis van de inventarisatie van de kaden en de opgestelde streefbeelden zijn in het kadebeheerplan drie beheersvormen voor het beheer en onderhoud van de kaden onderscheiden: gazonbeheer, bermbeheer en groenbeheer. Gazonbeheer zal over een lengte 6

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1997 | | pagina 8