Moet er tegen de draad van het hout in wor den gewerkt dan moeten de krullen snel worden gebroken om het hout niet te laten inscheuren. Daartoe zit er soms een keer- beitel op de schaafbeitel. Er zijn heel wat verschillende soorten scha ven voor specifieke werkzaamheden zoals de: Rijschaaf(a) ook wel rei- of reeschaaf. Deze schaaf met een lengte van 90 cm is gemaakt om het hout zuiver recht en vlak te schaven. Blokschaaf (b) Het meest gangbare model schaaf dat door de verschillende houtbewerkers werd' gebruikt. De schaaf is voorzien van een keerbeitel en een schaafbeitel. De houten keg is zo dun, dat de krullen gemakkelijk kunnen worden gelost door het spouwgat. Gerfschaaf (c) Het blok van deze schaaf is aan beide kanten voorzien van een krulvormig handvat. Met dit lichte schaafje kan het hout alleen wat ruw worden bijgeschaafd. Bolle roffekchaaf (d) Deze diende voor het schaven van holle vormen. Grondschaaf (e) Deze schaaf heeft vele namen: verdiepschaaf, varkensschaaf of horletoet. Met dit gereedschap kunnen diepe sponningen worden geschaafd en opgezuiverd. De beitel is verstelbaar. De ronde blokschaaf (f) heeft ook verschillende benamingen: hobbelende blokschaaf, hobbel, boogschaaf of scheepsschaaf. Vooral in de scheepsbouw met zijn vele ronde vormen werd deze schaaf vaak gebruikt. De bossingschaaf (g) werd gebruikt voor het schaven van een bossing (dat is een afge- afgeschuinde kant) aan panelen. Deze schaaf werd veel gebruikt bij het maken van paneel deuren. Het blok heeft opzij een voorsnij- mesje dat een recht randje afsnijdt en aan de andere kant een verstelbare breedtegeleider. De profielschaqf (h). In een oude timmermanswerkplaats kon er wor den beschikt over smalle schaaf] es met verschil lende profielen. Veel voorkomende vormen waren het ojief, de papegaaibek, het vastrond of duivejager, het vasthol en de beuling. Overzicht van in het Poldermuseum gehouden tentoonstellingen 1979 Algemene tentoonstelling in het openingsjaar van het museum over 350 jaar polder Heerhugo- waard 1980 Kappen en oude kant 1981 Dijken of wijken 1982 Van landijs tot polderwater 1983 Wolken, weer en wind 1984 Wonen en werken in de polder 1985 Een leven lang 1986 Leven van het land 1987 Het polderlandschap 1988 Zo was de Waard 1989 Tijden veranderen 1990 Droge voeten 1991 De stolp te kijk 1992 Ons dijkend verleden 1993 Veranderend landschap van West- Friesland 1994/95 Spoeien ende gemaelen 1996 Een landschap in beweging 9

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1997 | | pagina 11