Goed gereedschap is het halve werk Van dhr. J.J. Schilstra ontving de redactie een artikel over gereedschappen, oor spronkelijk gepubliceerd in "Het Peperhuis", jaargang 1979. De tekst is van Theo Fruithof, de tekeningen van Michael Wolff. Onderstaand een gedeelte uit dit artikel dat gaat over handgereedschappen voor de houtbewerking. De mens heeft zijn natuurlijke omgeving steeds gebruikt ten nutte van zichzelf. Ontelbare bomen hebben hem telkens weer materiaal geleverd om in zijn steeds toenemende materiele behoeften te voorzien. De bewerking van hout kon hij echter niet met zijn handen alleen. Het was noodzakelijk om speciale werktuigen te vervaardigen, die als het ware de verlengstukken van zijn handen waren. De in de loop der tijden ontwikkelde handgereedschappen hebben tot enkele decennia geleden dienst gedaan, maar zijn voor een deel vrij abrupt vervangen door mechanisch aangedreven werktuigen. Hoe gemakkelijk werd zo'n niet meer bruikbaar stuk gereedschap weggegooid of verroest en verrot in een schuurtje achtergelaten. Hoeveel prachtig gereedschap uit voorbije eeuwen werd ten tijde van het gebruik netjes in de olie gehouden en telkenmale geslepen om aan zijn doel te beantwoorden. Is er echter moderner gereedschap voor in de plaats gekomen, dan heeft het afgedaan en komt slechts zelden in een museum terecht. (NB in het Poldermuseum is in de "timmermanswerk plaats" gelukkig nog heel wat oud gereedschap te bekijken). Schaven dienen om de oppervlakte van hout glad te maken of er enige profiel in aan te brengen. Gewoonlijk bestaat een schaaf uit een blok hout (meestal beuken) met daarin een gleuf voor de schaafbeitel. De schaafbeitel staat ongeveer onder een hoek van 45 graden en wordt vastgehouden met een houten keg. 8

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1997 | | pagina 10