Stolpenboek Fietstocht Monument Soms loopt ie slingerend dwars deur de velde vlak bai St. Maarten, heel an de westkant. Wie hem beklimt kregt een skitterend uit zicht over het letterlijk grasgroene land. An de oostkant keert ie altoid nag t water en is 't ok beurd met de eb en de vloed: deer hiet ie net evegoed nag "de zeedoik" al is het water al jarelang zoet. An het zuidwestkantje loopt ie deur Alkmaar, dwars deur de nuwbouw heen gaat deer de doik want er staan huize an baiegaar kante, maar hoor, je zien hem wanneer je goed koik. Zo kom je hem altoid wel ergens teugen: soms as een weg, maar soms ok as een grens opnomen in de netuur, in het landskap, doike die hore hier echt bai de mens. Lenigan heb ie wat functies verloren maar los van alles: zoals ie deer loit, zei ie voor altoid getuigenis geven van het verleden. Van de eeuwige stroid die in West-Friesland ons voorouwers voerde om d'r bezit, hullie vrouw, hullie kind, ja om d'r land en d'r vee te behouwen in het gevecht teugen water en wind. En as je prate wul van monumente: in dut geval had het nooit beter kend, de mense van toen maakte zonder 't te weten zo voor d'r zelf een heel mooi monument. Siem de Haan De bezitters van een stolpboerderij in Heerhugo- waard hebben twee jaar geleden een enquêtefor mulier in huis gehad met vragen over de historie van hun stolp. Dit met het oog op een te verschij nen "Stolpenboek". De redactie, bestaande uit Ed Dekker, Piet Kager, Hans Komen en Henk Komen, is bezig met het uitzoeken van de geschiedenis van de meer dan tweehonderd stolpboerderijen die Heerhugo- waard nog rijk is. Regelmatig bereiken ons vragen hoe het er nu mee staat. Vandaar dat ik nu even een tip van de sluier wil oplichten. U zult begrijpen dat het geen eenvoudige klus is om zo'n 220 stolpen "historisch uit te zoeken". Het is langer gaan duren dan de redactie gedacht heeft. Vooral het onderzoek in het kadaster. Naast de beschrijving van de diverse stolpen, zal ook een algemeen historisch verhaal over het ont staan van de stolp, m.n. in Heerhugowaard, het boek verrijken, evenals natuurlijk veel foto's. Voor dit jaar redden wij het niet, want er moet nog veel gebeuren, wil het een verantwoord en kwalitatief goed boek worden. Tenslotte maak je maar een keer zo'n groots werk! We streven er naar om ongeveer halverwege het volgend jaar met het stolpenboek uit te komen, namens de redactie, Henk Komen De Poldermuseumfietstocht trok 23 deelnemers. Zij hadden ondanks niet bepaald gunstige weers voorspellingen de fiets bij het stuur gevat om vanaf het museum een tocht te maken van 20 km.langs wegen, sloten en dijken met hun prach tige begroeiing. Naast de gele lis en de koekoeks bloem zag men zelfs een in het wild groeiende orchidee. Onderweg was er gelegenheid enkele molens te bezichtigen en na afloop kon de tentoonstelling in het Poldermuseum worden bekeken Een prachtige tocht, zeker de moeite waard om volgend jaar weer te organiseren. 5

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1996 | | pagina 7