Open monumentendag op zaterdag 14 september Zaterdag 14 september wordt landelijk de Open Monumentendag gehouden. Behalve vorig jaar deed Heerhugowaard de laatste jaren eveneens aan dit evenement mee. De Monumenten Werkgroep van Heerhugowaard heeft voor dit jaar wederom een en ander georganiseerd om de monumenten en de bijzonde re bebouwing in deze ge meente onder de aandacht te brengen. Er wordt een fietsroute uit gezet vanaf het Poldermuse um, over de Jan Glijnisweg en de Oostdijk naar het Bre- derodemonument in de kerk van Veenhuizen. De bedoe ling van deze route is vooral de aandacht te vestigen op de monumentale boerderijen, waarvan we er gelukkig in Heer hugowaard nog vele kunnen bewonderen. Maar, zoals iedereen kan zien verdwijnen er elk jaar wel een aantal stolpen en er komen geen originele boerderijen voor terug. Het wordt alleen maar minder, zodat terecht ge zegd kan worden dat de stolp in Heerhugo waard bedreigd wordt. De actie op Monumentendag van de Werk groep is dan ook tevens bedoeld als een sig naal dat Heerhugowaard iets onherstelbaars dreigt te verliezen. Vrijwel alle stolpen zijn in handen van parti culieren. Onder deze groep zou het besef moeten groeien dat het toch bijzonder is om in een monument als een stolpboerderij te wonen. De activiteit op Monumentendag bestaat uit meer dan een fietstocht langs stolpen. In to taal doen langs de route zo'n zestien eigena ren van stolpen en boerderijen enthousiast mee. Zij vinden het goed dat de Werkgroep bij hun pand een bord plaatst met daarop enige historische informatie over hun "monument". Ook de scholen van Heer hugowaard doen mee. Klassikaal worden door de kinderen tekeningen gemaakt met als thema de boerderij en alles wat zij vinden dat erbij hoort. Die tekeningen worden op (storm- en regenbestendi- ge) panelen eveneens langs de fietsroute ge plaatst, zodat u meer dan alleen boerderijen kunt bewonderen. Deze "kunstuitingen" van de Waardse scho lieren blijven zes weken langs de route staan. Ook verschijnt er een gratis boekje over de route, waarin de boerderijen zijn beschreven. Dit boekje is een week voor de Open Monu mentendag te verkrijgen bij het Poldermuse um, de bibliotheek en het gemeentehuis. 3 Afbeelding van Jaap Hartog, overgenomen uil "Skroivendevort" sept 1992

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1996 | | pagina 5