4 Dit verkavelingspatroon konden we nog in deze ge bieden terugvinden tot de herverkaveling van Heerhu- gowaard en het Geestme- rambacht eind jaren zestig van deze eeuw. Het zuidelijk deel van Heer- hugowaard, waaronder de huidige wijk Butterhuizen, werd verkaveld vanuit de geestgronden van Oudorp en Vronen en strekte zich uit tot voorbij Oterleek. Hierdoor is te verklaren waarom het oude verkave lingspatroon van Oterleek overeen kwam met dat van Sint Pancras en Broek op Langedijk. Door deze ontginning zien we dat zo rond de 10e eeuw Heerhugowaard bewoond werd door boeren, die hun landerijen hadden op het ontgonnen veenpakket. Deze situatie duurde tot de 12e eeuw. 1. weg; 2. sloot of geul; 3. dijk; 4. grens van Kennemer- land in de middeleeuwen; 5. kerk; 6., geestgrond; 7. veenhuizen; 8. Bergeswerck; 9. Zuidscharwouder pol der; 10. St Pancras; 11. Broek op Langedijk; 12. Zuid- Scharwoude; 13. Noord-Scharwoude; 14. Oudkarspel; 27. Langedijk; 28. Winterweg; 29. Zomersloot. Burgemeestersbezoek De burgemeesters van de regio Noord-Kennemer- land komen regelmatig bij elkaar op bezoek, voor o.a. overleg. Met name de ontwikkelingen in het HAL-gebied (Heerhugowaard-Alkmaar-Lange- dijk) zullen dan wel op de agenda staan, want er gaat de komende jaren veel vaanderen in de regio. Dit keer waren de burgervaders een dagje te gast in Heerhugowaard. Burgemeester Vermeer nodig de het gezelschap uit voor een bezoek aan het Poldermuseum, zodat vrijdagmiddag 28 juni on der leiding van museumconservator Henk Komen de eerste burgers uit de regio kennis maakten met hetgeen het Waardse museum te bieden heeft. Het werd een gemoedelijke bijeenkomst. De he ren waren goal gemutst. Aanwezig waren o.a. Vermeer (Heerhugowaard), Bandell (Alkmaar), Bulte (Langedijk), Comelissen (Akersloot), Huisman (Limmen) en Denie (Graft-de Rijp), sommigen met echtgenote. De huidige tentoonstelling "Een landschap in be weging" sprak zeer aan, daar deze ook geschied kundige raaklijnen heeft met de omliggende gemeenten van Heerhugowaard. Elke Noordkennemerlandse gemeente heeft in onze regionale geschiedenis zo zijn rol gehad, al of niet positief, hetgeen natuurlijk de nodige ste ken onder water tussen de burgervaders opriep. In ieder geval werd duidelijk dat het verleden ge kenmerkt is geweest door de noodzaak tot voort durende intense samenwerking tussen de gemeenten om deze regio om te vormen tot wat zij nu is, en dat zal zo blijven, ook voor de toe komst. En daarom waren de burgemeesters even in het Poldermuseum. Tot slot constateerde bur gemeester Huisman van Limmen (oud-wethouder van Heerhugowaard) zeer tevreden dat het nog steeds goed gaat met het Poldermuseum. 8 «CDDtN- MOII EENIGENBURG NUWEN- DORPE WOGNUMER KOGGE I KM

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1996 | | pagina 10