In het Heerhugowaardse veengebied heeft in die tijd een veenrivier de "Spiermer" (of "Wogmer") gelopen, die haar oorsprong had bij Spanbroek. Deze veenstroom liep als "leek" (=rivier) door het zuidelijk deel van Heerhugowaard en stroomde waarschijnlijk ten oosten van het oude Butterhuizen naar het zuiden, om westelijk van Oterleek (Otertleek betekent: aan de overzijde van de leek) over te gaan in de veenrivier de "Scrimere" (Schermer). Deze "leek" liep dus waarschijnlijk daar waar nu de nieuwe wijk Butterhuizen ligt. Of langs deze veenrivier bewoning is ge weest is niet bekend. In ieder geval geen dorp of buurtschap. Oude bronnen uit de tiende eeuw spreken voor de nabije omge ving alleen over Vronen, Oterleek en Ursem. Nieuwe tentoonstelling een vooruitblik De geschiedenis van Heerhugowaard be- 1 gint in 1631 na de drooglegging van het meer "De Grote Waard". De voormalige bodem werd omgezet in akkerland. Graan kwam in plaats van vis. Waar eens vissers boten voeren rezen stolpboerderijen uit het landschap op. De historie van Heerhugowaard is dus 365 jaar oud. Althans dat denken we steeds, maar is dat wel zo? Was er voor 1631 dan geen historie? Natuurlijk wel, want ge schiedenis gaat tot in het oneindige terug. Goed, voor 1631 was er een meer, zult u zeggen. Dat klopt, maar heeft dat meer er dan altijd gelegen? Zo'n vraag maakt nieuwsgierig. Een landschap blijft nooit het- 7 Tekening: Joke Beers-Siep Wordt vervolgd

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1996 | | pagina 9