De historie van het oude Butterhuizen en zijn omgeving deel 1 De nieuwbouwwijk Butterhuizen in Heerhu- gowaard is genoemd naar een daar in de nabijheid gelegen kleine buurtschap. Het gehuchtje Butterhuizen heeft eeuwen lang binnen de polder Heerhugowaard gele gen en telde ooit vijf boerderijen. Het lag ten zuidwesten van de huidige woon wijk met deze naam, daar waar nu de West tangent bij de Wester- weg komt. De laatste boerderij van Butterhuizen werd in 1992 gesloopt in verband met de verbre ding van deze Wester- weg tot vierbaansweg. De naam Butterhuizen leeft nu alleen nog voort als wijknaam. Het oude Butterhuizen dateert van voor de inpoldering van de Herhugowaard in 1630. De bewoning hier gaat terug tot mogelijk de tiende eeuw. In een serie afleveringen wil ik vertellen over de historie van dit buurtschapje en haar omgeving vanaf de negende eeuw tot het verdwijnen van de laatste boerderij in 1992. Met de omgeving bedoel ik dan het gebied in de driehoek Heiloo-Schagen-Hoom. Om een goed inzicht te krijgen in de ont staansgeschiedenis en de ontwikkeling van het landschap rond Butterhuizen dienen al die gebieden in ogenschouw genomen te worden die direct hebben bijgedragen tot haar historie. In de negende eeuw bestond het gebied rond Heerhugowaard uit een duingebied langs de kust en enkele hoge zandruggen (geestgron den) op plaatsen waar nu Heiloo en Sint Pancras liggen. Oostelijk hiervan lag een vrijwel aaneenge sloten veengebied. Heerhugowaard was in die tijd dus een veengebied dat zo'n twee meter boven de zeespiegel uitstak. Het regenwater kon op natuurlijke wijze via veenrivieren af wateren naar de zee. Zo'n veenpakket be staat uit plantenresten en krijgt zijn dikte vooral doordat het veel water vasthoudt. Het vormt daardoor geen stevige onder grond. Daarom kon den alleen in de duinen en op de geestgron den mensen wonen. Ook langs de oevers van veenrivieren kon men zich vestigen, omdat hier de natuurlijke ontwatering van het veen zo goed was, dat de grond voldoende stevigheid bood. Zo rond de tiende eeuw kwam bewoning in de regio Heerhugowaard alleen voor op de hoger gelegen gebieden zoals de duinen en de geestgronden van Heiloo en Sint Pancras (vroeger Vronen geheten), de keileemgebie- den Texel en Wieringen en op de oevers van veenrivieren. 6 door Henk Komen Wasi-Friasfend in de 9e eeuw

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1996 | | pagina 8