P" Winkeliers OSJE"* CACAO over vroeger 3 door G. Modder-Van Twisk Vanaf de eerste dag dat we in de Waard woonden, kwamen er verschillende winke liers, bakkers en kruideniers vragen om de gunst. Iedereen was gespitst op een nieuwe klant. Alles werd toen thuis bezorgd. De bakker liet altijd een dag per week verstek gaan, dan moest er roggebrood gebakken worden. Geen nood, dan nam je voor die dag een an dere bakker. Van eén bakker weet ik dat hij maar eens per week aan de Jan Gtijnisweg kwam. Hij handelde daarbij ook nog een beetje in kleinvee, kippen en konijnen. Een kippenkorf stond altijd wel ergens op zijn wagen en even gemakkelijk als hij deze handel beetpakte ging hij weer over op zijn broodjes. Sommige huisvrouwen griezelden daarvan maar veel klanten verloor hij er niet door. Zijn cadetjes en larwebroden wa ren toch de lekkerste. De slager kwam eens per week te rondvra gen en vrijdag of zaterdag bezorgen. Er werd weinig vlees gegeten hier en de huis slachtingen waren ook niet voor iedereen. Wij waren daarin ook niet verwend. Worst op je brood kreeg je alleen als er gasten wa ren. Wel spek op een dun plakje rogge brood. Een vleesloze dag was niets bijzonders. Er waren er behalve de vrijdag nog wel een paar te noemen. Als je broeder of pannekoek at, dan was er niets anders dan pap toe. Zo ging dat met erwten en bonen ode. Daar kwam dan nog wel wat uilgebakken spek bij. Rijst at je bij een rest van de vori ge dag, want rijst alleen dat hield niet. Wel altijd pap toe, melk, karnemelk, rabarber of appelmoes. Soep was voor dc zondag nei als pudding en bessenvla (bessepent). Erw tensoep en rijstemelk was wel iets om door de week te eten. Een groenteboer had niet veel klanten, al leen in het voorjaar. Dan was de voorraad wintergroente op en de nieuwe nog niet klaar. Inmaken in het zout werd wel veel gedaan. In weckpotten wat minder. Later veranderde dat. Eens per week kwam toen de groenteman bij ons thuis. Moeder kocht dan vaak wat sinaasappelen. Dat was een tractatie, s'avonds kregen we dan elk een vierde deel van zo'n heerlijke sinaasappel. Een melkboer was er niet aan 't Kruis. De boeren hadden zelf hun melk en pap werd in 1918 nog allemaal zelf gekookt. Later kon je brij en kamemelkse pap bij de fa briek bestellen. Dat was een opluchting. Je was vrij van karnemelk roeren, zo'n 20 tot 30 minuten onafgebroken roeren. Ik vond het verschrikkelijk om te doen. 5

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1995 | | pagina 6