Poppen in Westfriese dracht een cursusverslag door Anneke Dobber Het zei zo'n aref jaar leden weest hewwe dat Alie Beers effies bai ons om een koppie kwam en we al weer heêl gauw an de praat raakte over het Poldermuseum. Het bestuur was al een heêl toidje op zoek nei een paar poppe met een beetje levendig gezicht, om die den, met Westfriese klere an in het museum neer te zette. Maar as ze die poppe den hewwe zouwe, most er ok nag iemand vonden worre om ze an te kleiden. "Oh"zee ik toen oigenlijk zomaar, "dat wul ik wel doen", nag niet wetend wat er deer al legaar bai te pas kwam. Afoin, zeumer 1994 had vrouw De Lange uit De Biemster twei mooie poppe klaar en in september begon de cursus van het Westfries Genootskap in Hoorn. De eerste les werde d'r skitterende attribute an ons uitroikt, maar ik had nag gien idee weer die allegaar voor diende. Toen de cursus ien keer an de gang was werd dat lenigan duidelijk: We begonne met het ondergoed. Een Franse broek, een kuitbroek, onderhemde, alles met de hand maakt en voor de vrouw mooi met kant versierd.Het was heêl mooi werk om te doen maar het kostte een hoop toid. Stap voor stap skoót het werk toch op: on- derrokke, ien met kant en ien met biasband, een zweerdere met een zaien bandje en den nag vezelf de diesek. Op slot de bovenrok met de aspeciale plooie en het boezeltje. Deer tussendeur nag het overhemd en een frontje voor de man en sokke op anderhalve pen voor het echtpaar en nag een kanten on- dermussie, ok braid vezelf. Op de cursusmiddage gaf ik oge en ore goed de kost. Ieder vrai uurtje zat ik met zo'n pruswerkie - het liefst buiten in het zontje, vow het helde re licht - te geniete. D'r moste vezelf ok bovenklere en een gou wen kappestel maakt worre en kloine skoen- tjes van lappies leer. Op slot heb Sjaan Vos, die de loiding van de cursus had, het kappestel en de mussies op het hoofd van het vrouwtje zet en nou staan "Mat en Trui" te wachten op een plekkie in ons oigen Poldermuseum an de Huigendoik, weer alleman ze van april of bekoike ken. in het Westfries "vertaald" door Siem de Haan 6

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 1995 | | pagina 8