4' Reacties op het vorige nummer Verzetsgroep Broek op Langedijk, 4e van links is daar Grietje Balder-Schaap November 2022 6 De huisarts van Alkmaar en niet die van Broek op Lan gedijk doorzag verraadster Franci de Munck-Siffels. In dit deel van de tekst van het artikel staat de verkeerde naam van de betreffende huisarts: “Ze weet eigenlijk al genoeg maar dan maakt ze een fout. Ze vraagt begin mei eerst aan KP-er Pieter Termaat uit Broek op Langedijk om een vals persoonsbewijs. Zij geeft zijn naam door maar dit verraad wordt op tijd ontdekt. Hij wordt gewaar schuwd en kan onderduiken. Als ze de huisarts in Broek even later opnieuw om een persoonsbewijs vraagt, valt ze door de mand.” Zij zat net voor een operatie, de drukker kon niet meer wachten, dan maar gegokt dat nummer 5 van links me vrouw Grietje Balder-Schaap zou zijn. Niet dus! Henk Komen reageerde ook en wist gelukkig nog precies hoe het zat omdat hij er als journalist bij aanwezig was. Hij meldt dat de foto de verzetsgroep betreft van Heer- hugowaard. De mevrouw 5e van links is niet Grietje Balder-Schaap, maar mevrouw G. de Graaf-Zandbergen. De groep wordt links geflankeerd door de burgemeester J.N. Stuifbergen van Heerhugowaard en in het midden staat Peter Verburg. Dat we dit nu weten, is pas in 2022 opgehelderd. De schrijver Erik Schaap heeft een apart boek gewijd aan Franci Siffels: 'De verraadster, de verzetsvrouw die over liep'. Hij heeft dit feit na uitgebreid onderzoek weten te achterhalen. Goedwillende Langedijkers halen Franci Siffels naar Noord-Scharwoude In dit boek van Erik Schaap wordt haarfijn uit de doe ken gedaan hoe Franci Siffels te werk is gegaan en wat zij in Langedijk heeft aangericht. Hoe de twee Lange dijkers Cornelis Keeman (geboren 1910) en zijn vriend Jan Langedijk, de Nederlands kampioen schaatsen, hun hart laten spreken om deze zielig overkomende vrouw te helpen. Zij zijn begin 1944 voor besprekingen met de schaatsbond in Amsterdam en belanden bij toeval in een feestelijk gebeuren. Een onverwachte vrijlating uit de ge vangenis aan de Weteringschans van iemand die ze goed kennen, wordt flink gevierd en daar is ook Franci Siffels bij aanwezig. Na het feest zit ze huilend op de stoep en zegt geen adres meer te hebben waar ze heen kan. De twee mannen krijgen medelijden met haar en vooral Cor- nelis Keeman trekt zich haar lot aan. Hij geeft haar in zijn tuinderswoning in Noord-Schar- woude onderdak, niet beseffend dat zij van daaruit haar verraderswerk in Langedijk in volle hevigheid zal voort zetten. Waarom Peter Verburg hier bij staat, is omdat hij de sec tiecommandant was van alle verzetsgroepen en Henk Ko men geeft daar een duidelijke uitleg van: “In 1984 vond de uitreiking plaats van de verzetsherden- kingskruizen in het gemeentehuis in Noord-Scharwoude. Zowel de burgemeester van Langedijk J.J. Bulte als die van Heerhugowaard J.N. Stuifbergen waren hierbij aanwezig. Ik was toen bezig aan een arti kel over het verzet en heb toen met verschillende leden daarvan gesproken. Voor de krant was ik daarbij aanwezig samen met de fotograaf van het Noord-Hollands Dagblad, Wick Natzijl. Er waren drie groepen aanwezig: die van Broek op Langedijk, van Noord-Scharwoude en van Heerhugowaard. De oud-leden van het georganiseerd verzet behoorden tot de zevende Sectie van het tweede Bataljon Districtsstormtroepen met als sectiecommandant de heer P. Verburg uit Noord-Schar- woude. De sectie bestond uit vier pelotons: peloton Harenkar- spel-St.Maarten, peloton Heerhugowaard, peloton Broek op Langedijk en peloton Noord-Scharwoude (de verzetsherden- kingskuizen waren al eerder uitgereikt aan de groep Harenkar spel, die waren er dus niet bij). Aan Wick heb ik toen gevraagd van elke groep een foto te maken. Er zijn dus drie groepsfoto's. Mevrouw Grietje Balder-Schaap staat op de groepsfoto van Broek op Langedijk die geflankeerd wordt door burgemeester J.J. Bulte.” r

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 8