11II I 'ÖLH W/li viel ten deel aan Mej. A. Kraa^ man—Appelman, en dankbaar aan vaard. ZUIEVSCHARWOUDE. - Een aardige attentie. De eerste vrouwelijke kiezer, die heden haar stemplicht vervulde werd ver rast door een bloemruiker, haar door den voorzitter van het stemh bureau aangeboden. Deze attentie Het nieuws van 100 jaar geleden Noord-Hollands Dagblad, 6 juli 1922 November 2022 63 In januari waart de griep rond in Langedijk, een enkel bericht spreekt zelfs weer van de Spaanse griep. Diverse scholen zijn gesloten, omdat een groot gedeelte van de leerlingen en leerkrachten ziek is. Het gehele personeel van de post is ziek en een groot gedeelte van het perso neel van de gasfabriek. Ziektes Ook in 1922 staan weer berichten in de kranten over ziek tes aan de Langedijk, meestal tyfus en difteritis. De luidklok van Zuid-Scharwoude was al een poos gele den gebarsten en daarmee dus onbruikbaar. In verband met de historische waarde van de klok wordt deze met het Rijksmuseum geruild voor een andere klok. Maar de vervangende klok bleek echter ook gebarsten en dus ook onbruikbaar. Tot overmaat van ramp bleek het 40-meter lange touw, dat reeds was klaar gelegd om de oude klok neer te laten en de nieuwe op te hijsen, gestolen. Burgemeester C. Brinkman van Noord-Scharwoude ver zocht om eervol ontslag en heeft dat ook gekregen. Als zijn opvolger werd benoemd jhr. A.L. van Spengler, die reeds burgemeester is van de gemeente Zuid-Scharwou- de. In verschillende kranten wordt gesuggereerd dat het vraagstuk Langedijk één dan wel weer op de agenda zou komen, maar dat gebeurt dus niet. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer kreeg de eer ste vrouwelijke kiezer in Zuid-Scharwoude van de voor zitter van het stembureau een ruiker bloemen. Ongevallen, branden etc. Ook in 1922 vielen er in de waterrijke omgeving van Lan- gedijk weer diverse mensen te water. Helaas liep dit niet altijd goed af, meerdere kinderen en volwassenen ver dronken. Ook vonden er ongevallen plaats in Langedijk of met inwoners van Langedijk. Hierbij een kleine greep uit de vele berichten. Schager Courant, 5 januari 1922 De motorschuit van schipper Van den Heerik uit Broek op Langedijk is in de ringvaart van de Heerhugowaard gezonken. De lading bestond voornamelijk uit zuurkool. Gemeentelijk nieuws Nog eenmaal staat er een berichtje in de krant over Lan- gedijk één, waar in 1921 zoveel om te doen was. Op 15 februari 1922 constateert de Schager Courant dat geen enkel gemeentebestuur van Langedijk iets heeft verno men over het onderwerp Langedijk één, ook niet dat het voorstel is aangehouden. GEMEENTERAAD VAN Z. Op 30 maart valt in het verslag van de gemeenteraads vergadering van Zuid-Scharwoude te lezen dat de raad besloot tot een bezuiniging. Voortaan werden geen koffie, thee en sigaren meer aan de raadsleden verstrekt tijdens de vergaderingen. Een week later leidde dit tot de vol gende prent in de Nieuwe Langedijker Courant. Op 14 november meldt de Schager Courant dat de vuil nisophaaldienst in Oudkarspel zal worden opgeheven. Te weinig bewoners maakten er gebruik van en tegen het illegaal dumpen van afval werd niet opgetreden. De krant beschrijft het resultaat van deze bezuinigingsmaat regel dat voortaan velen het water zullen verontreinigen. Op 16 januari bericht het Noord-Hollands Dagblad dat de burgemeester van Noord-Scharwoude heeft geweigerd om vergunning te verlenen voor de toneeluitvoering 'Al lerzielen' van Heijermans, omdat het stuk kwetsend zou zijn voor katholieken. De redacteur van deze rooms-ka- tholieke krant voegde aan zijn berichtje toe 'Flink zoo'. Ook de landelijke pers meldt van de weigering van de burgemeester. Nieuwe Langedijker Courant, 8 april 1922 Ml Ij] Jx-lf- I I «’•Uw tjjd en Dorp van gr^ot profjjt." H C irW DE VOORZ. Mijne herren, verleden jaar ia ongeveer 220 gulden aan sigaren en consump tie gedurende de raadsvergaderingen uitgegeven. Om te bezuinigen zal dit alles worden af geschaft en zullen do liwron voortaan linn eigen sigaren moeten rooken. In verband hiermede heb ik de eer voor te stollen een ventilator aan te brengen voor lucbtverver- ■ching. Dit is vooral gewensclit bij neohtvergederingen. DE HEER Z. Aio steeds ben tk 't volkomen met V een», M. de Voort. DE VOORZ. Dat geeft blijk van een diepen blik in bet Reglement van Orde, mijnheer Z.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 65