Het 100 jaar geleden Jan Marsman jr. November 2022 61 Met welk nieuws haalde Langedijk de regionale en soms nationale dagbladen? Ook dit jaar heb ik een greep hieruit gedaan. Armoede Voor de tuinbouwers in Langedijk bracht 1922 een flinke verandering na het mooie jaar 1921 met hoge omzetten. Voor bijna alle producten waren de prijzen een stuk lager. Veel tuinders bewaarden hun producten zo lang mogelijk in de hoop dat de prijzen aan de veiling beter zouden worden, maar tevergeefs, de prijzen bleven steeds laag. Als gevolg van deze lage prijzen moesten veel tuinders hun arbeider(s) ontslaan. Op 23 december meldt de Scha- ger Courant dat enkele tuinbouwarbeiders naar Frank rijk zijn vertrokken om daar in de door de Eerste Wereld oorlog verwoeste streken te gaan werken. Niet alleen de tuinbouwers en tuinbouwarbeiders hadden het moeilijk, ook andere arbeiders. Zo werden bij de houtzagerij van Eecen de lonen verlaagd met 5 tot 10 procent. Veilingen De vereniging "De Tuinbouw" heeft bij de Gebrs. Engel in Broek op Langedijk 875 aardappelmanden besteld. In verband met rondhangende jeugd wordt geopperd de veiling door middel van een hek af te sluiten. In Broek op Langedijk werd een tentoonstelling gehou den over plantenziekten in de tuinbouw. Onderwijs In de gemeenteraad van Noord-Scharwoude is veel te doen over het verzoek om een tweede RK-school te mo gen bouwen. Diverse gemeenteraadsleden zijn tegen, De openbare school in Noord-Scharwoude kreeg nieuwe schoolbanken. En de schoolkinderen van de openbare la gere school in Broek op Langedijk hebben plotseling een langere vakantie. De Nederlandse bevolking groeit in juni 1922 tot 7 mil joen inwoners. Op 5 juli zijn de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer, voor het eerst kunnen vrouwen hun stem uitbrengen. Op 1 april neemt Anton Philips de leiding over van de door zijn vader en zijn oudere broer gestichte gloeilampenfabriek Philips Co te Eindhoven. En de Nederlandse wielrenner Piet Moeskops wordt we reldkampioen sprint. Nieuwe Langedijker Courant, 21 februari 1922 - LANGENDTJ1C Als con typisefi staaltje van de toestanden, ook voor de arbeiders, vermeiden wc, dat in óén huisgezin, waar tot nu too 1 personen in loondienst gingen arbeiden, thans allo werkloos zijn, doordien dc patroons geen arbeiders moer in dienst houden. Schager Courant, 28 december 1922 Gas, licht en water Over het gas waren meerdere klachten, vooral uit de verst gelegen delen van het gasnet (Sint-Pancras en het Noordeinde van Oudkarspel). Een deel van de klachten werd opgelost door de gasbuizen schoon te spoelen van naftaleen. Hiervoor werd een gespecialiseerde monteur uit Den Haag ingehuurd. Ook over het elektrisch waren er klachten, over de kwa liteit en de prijzen. Hier werd nog geen oplossing voor gevonden. Maar de meeste aandacht ging in 1922 uit naar de aanleg van de waterleiding. De gemeenteraden van de 4 Langedijker gemeentes had den in 1921 al besloten tot aansluiting op de waterleiding en de eerste buizen waren eind 1921 al per spoor gearri veerd op de laadplaats in Noord-Scharwoude. Vooral in Oudkarspel en in Zuid-Scharwoude was er veel protest. Men was niet zozeer tegen de aanleg van de waterleiding op zich, daar had men wel vrede mee. Men was vooral tegen het verplichte karakter van de aanleg. Verder had men moeite met de kosten van het waterverbruik en de hoogte van de kosten van het onderzoek van de kwaliteit van het regenwater in hun regenwaterbak. Alle protesten ten spijt ging de aanleg van de waterlei ding gestaag door. NOORDSCHARWOUDE. DE 100e WAGEN. Men vlagde op het spoortemein. Ter eere van het feat, dat de 100e wagen met buigen en materiaal voor de water leiding' was aangekomen, werd de vlag geheschen. Moge het waarlijk een na tionaal belang worden geacht. Nieuwe Langedijker Courant, 11 maart 1922 Nieuwe Langedijker Courant, 17 augustus 1922 omdat de meeste leerlingen van buiten de gemeente Noord-Scharwoude komen (Oudkarspel en Zuid-Schar- woude), maar de kosten wel ten laste van de gemeente Noord-Scharwoude komen. Het RK schoolbestuur wil de school zo dicht mogelijk bij de RK-kerk bouwen (dus in Noord-Scharwoude) en houdt de poot stijf. Enkele raads leden verzuchten op een gegeven moment “als Langedijk één was, zou dit probleem er niet zijn”. O nieuws van o - BROEK OP LANGENDIJK. Naar men ons mededeelt zal Donderdag en Vrijdag in de Oos: vleugel van het lokaal van den heer J. de Boer 'n ten toonstelling gehouden worden van zieke tuinbouwproducten. Iers schoons zal daar wel niet te zien zijn. Wel iets te Lee- ren voor elk tuinbouwer. Donderdagmiddag van 36 en Vrij dag van 10 tot 4 uur is deze tentoonstelling voor elk ta be zichtigen. BROEK OP LANGENDIJK. Hoewel de verschillende ambachtslieden met lofwaaróigen ijver aan de openb. school werken, kan zij toch nie: op ti’d klaar komen; daarom is de vacantie mist 8 (lagen -ver lengd on zal de school dus .-erst op Maandag 28 Augustus aanvangen.d

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 63