V Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 60 De afbraak van de sporen in 1976 zorgt voor een desola te aanblik. De Wuijversloot werd gedempt en de veiling werd omgebouwd voor aan- en afvoer over de weg. Mijn dank bij de samenstelling van dit artikel geldt in het bijzonder de Stichting Langedijker Verleden Slechts weinig herinnert aan het veilingspoortje van wel eer. Echte geiten hebben de Sik vervangen en grazen nog steeds op de oude spoordijk door de polder. Op het ter rein van het vroegere emplacement en de in 1992 gesloten veiling verrees een nieuwbouwwijk, heel toepasselijk ge naamd De Nieuwe Veiling. De laatste kroegbaas Kos sloot het inmiddels De Volharding genoemde café in 2019. Het werd ingrijpend verbouwd tot luxe appartementen. Het complex kreeg daarbij de oude naam Spoorzicht terug. Waar eens de stootjukken voor de gevel stonden, parke ren nu auto's. Als laatste verwijzing naar NS heeft het blauwe bord met de verkorting Nswd na afbraak van het vroegere rangeerdersverblijfje nog tot in de jaren tachtig de gevel van Spoorzicht gesierd. Als laatste wapenfeit van de SSDN droeg Van Deutekom in 1978 het archief over aan NS. En dat goed bewaard ge bleven archief vormde de basis van dit verhaal over dat bijzondere spoorlijntje, ooit aangelegd op initiatief van belanghebbenden. De laatste wagens op het emplacement. Geen commercieel maar dienstvervoer, want ze maken onderdeel uit van de opbraaktrein en komen bovenbouwmateriaal ophalen. Noord Scharwoude Dorp, februari 1976. Vervlogen in de tijd De gedeelten van de terreinen op het emplacement die niet door NS gebruikt werden, waren door de SSDN verhuurd aan de veilingvereniging, een bo tenbouwer en een particulier. NS nam per 1 januari 1974 de verplichtingen van de SSDN ten opzichte van de huurders over. De veilinglijn werd in de zomer van 1975 nog gebruikt als stalling van overbodige goe- De SSDN was met het sluiten van de spoor lijn het bestaan ontnomen en de ledenvergade ring besloot per 25 september 1973 tot liquida tie, uiteraard in café Spoorzicht. NS betaalde de in 1915 afgesproken schadeloosstelling van 200.000 vlot uit. De aandeelhouders werden op geroepen hun aandelen aan te bieden aan Van Deu- tekom, de secretaris-penningmeester van de SSDN. Deze groente-exporteur in ruste zat al decennia in het SSDN-bestuur en had er nog een hele taak aan, maar kon uiteindelijk een uitbetaling van 97% rea liseren. derenwagens. Dertig kolenbakken en dertig platte wa gens die gebruikt waren voor het stenenvervoer naar de kustversteviging werden hier tot het einde van het jaar geplaatst op het traject tussen de aansluitboog en de Wes- terweg. In februari 1976 werden de sporen opgebroken. Nog één keer bereikten goederenwagens Noord Schar- woude Dorp, al waren het nu platte wagens om spoorsta ven, dwarsliggers en stootjukken af te voeren. In maart 1976 verdween ten slotte ook de hefbrug over de sluis.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 62