Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 58 Het café Spoorzicht Hoe bijzonder was het dat een spoorwegmaatschappij een kroeg bouwde! In 1915 bouwde de SSDN het café aan de kopse kant van het emplacement, direct achter de stoot- jukken, dat de toepasselijke naam Spoorzicht kreeg. Het werd verpacht aan kastelein Dekker en kreeg al snel een rol als pleisterplaats voor handelaren en los-vaste sjou werlui. De gemoederen raakten er nogal eens verhit, het vele bier dat werd geschonken zal daar ook een rol in heb ben gespeeld. Het interieur en meubilair, eigendom van de SSDN, kreeg het nogal eens te verduren. Dat bracht de Kamer van Koophandel en de Noordermarktbond tot het idee om het bestuur van de SSDN in 1932 voor te stellen het schenken van bier te verbieden. Dat voorstel haalde het niet omdat de zaak dan ook voor de pachter niet meer aantrekkelijk was. Wel besloot de ledenvergadering de prijzen van koffie en melk te verlagen. Dat had trouwens geen effect op het alcoholgebruik. Het biljart kreeg het ook te verduren; in overleg met eigenaar SSDN besloot pachter Hop het te laten repareren. Hij betaalde in 1933 een bedrag van 1200 pacht aan de SSDN. Inmiddels was ook kapper Langedijk in het gebouw ondergebracht. Zijn scheersalon in Spoorzicht draaide niet florissant, waarna hem een huurverlaging tot een huurprijs van 50 per jaar werd gegund. Daags na de brand op de bovenverdieping van café Spoorzicht zijn de trieste overblijfselen bedekt onder een dikke laag ijs van het bluswater. Ook de uiteinden van de sporen zijn verscholen in een flink pak sneeuw. Noord Scharwoude Dorp, 20 januari 1963. Een aflopende zaak Zeker na de Tweede Wereldoorlog werd de concurrentie van de vrachtwagen merkbaar. Om een betere verlading mogelijk te maken deed de SSDN in 1951 het verzoek aan In oktober stond er een nieuw café, strakker en zakelijker van uiterlijk dan de voorganger. De SSDN schafte 80 stoe len, tafels en een nieuw biljart aan. Bij de opening was er voor elke bezoeker een gratis kop koffie met sigaar. Pach ter Witteveen exploiteerde het café weer en de beide kan toorruimtes werden verhuurd. Tijdens de liquidatie van de SSDN werd het café in 1974 met de complete inventa ris voor 80.000 aan pachter Van Leeuwen verkocht. Al snel liet de SSDN een nieuw café bouwen, zij het in een zakelijke strakke stijl. Veel geld voor franje was er ook niet want naast de uitkering van de brandverzekering moest een groot bedrag worden geleend voor de herbouw. In oktober 1963 werd de nieuwbouw opgeleverd. Bestuur en pachter correspondeerden regelmatig over zaken die in de huidige tijd futiliteiten lijken. Zo werd in 1961 de toonbank verbouwd door de pachter en nam de SSDN de schilderkosten op zich. In de nacht van 19 op 20 januari 1963 ontstond brand in de kantoorruimten op de bovenverdieping van Spoorzicht. De schade was enorm, al deden persoonlijke ongelukken zich gelukkig niet voor. Door de strenge vorst en het vele bluswater veranderde de uitgebrande ruïne in een waar ijspaleis. Sloop volgde. Het café was voor de brand getaxeerd voor 53.090, maar gebouw en inventaris bleken onderverze kerd voor 36.000. Het café was belangrijk voor de vei ling en het dorp als vergader-, feest- en verenigingslokaal en dus besloot de SSDN tot nieuwbouw. Een herbouw werd door aannemer De Geus uit Broek op Langedijk ge raamd op 56.400 en dat ging de SSDN dus veel geld kosten. Een hypothecaire lening van 25.000 werd afge sloten. Het bestuur probeerde NS te bewegen de finan ciële afspraken te wijzigen. In 1963 schreef de SSDN aan NS dat veel kleinere drie tot tien tons wagenladingen aan het wegverkeer waren verloren. Daardoor daalde het vervoer en uiteindelijk ook de inkomsten voor de N.V. en haar aandeelhouders. Dividend kon al enige jaren niet meer worden uitgekeerd en de onderhoudskosten aan het veilingcafé bleken fors, zeker na de brand in dat jaar. De SSDN verzocht NS daarom de overeenkomst te wijzi gen door van het overbrengloon van wagens (sinds 1915 0,025 per wagen, later verhoogd tot 0,07 per 100 kilo gram) een zeker percentage voor de SSDN te bestemmen van elke wagen. NS kreeg het in die jaren financieel ook moeilijker en ging niet in op het voorstel. 5 fcwfcwfarr

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 60