1 Voorwoord Hans de Graaf November 2022 3 Per 1 januari van dit jaar hield Langedijk als zelf standige gemeente op te be staan, reden voor Maarten Koning om de bestuurlijke geschiedenis van onze dor pen te onderzoeken, wat heeft geleid tot het artikel 11 eeuwen bestuur in een notendop. In een tweede artikel gaat Maarten in op de vorming van de gemeen te Langedijk tot aan de samenvoeging van Langedijk en Heerhugowaard: de nieuwe gemeente Dijk en Waard. Zuurkool daar staat Langedijk om bekend en een van de vele zuurkoolfabrieken uit het verleden was die van De Nijs. Marjo Delachaux- de Nijs, Jan en Peter de Nijs beschrijven de geschiedenis van dit familiebedrijf dat in 1988 ophield te bestaan. Martin Wagenaar heeft zich verdiept in de oprichting van de christelijke school in Broek op Langedijk, na een lange aanloop was het in 1875 eindelijk zover. Een aantal kerkelijke af scheidingen van de Neder landse Hervormde Kerk zorgde hierbij ook voor reu ring. Hoe dat nou precies zat met die afscheidingen legt Martin uit in het artikel Hoe zat dat toch met die kerken. Verder deelt Louis Groen zijn herinneringen aan het sin terklaasfeest in zijn jeugd met ons, voor velen denk ik heel herkenbaar. Kruidenierswinkels, ze zijn er niet meer. Vlak na de Twee de Wereldoorlog waren er 35 in Langedijk. De laatste die de deur sloot was in 2001 de zaak van Frans Tromp. Frans heeft een mooi artikel over hun in 1946 geopende kruide nierswinkel geschreven. Wat er in 1922 in onze dorpen speelde, leest u in de door Jan Marsman jr. samengestelde rubriek, Het nieuws van 100 jaar geleden. Duidelijk wordt maar weer hoe ongelo felijk onze dorpen in die 100 jaar zijn veranderd. Tot slot wil ik de schrijvers van de artikelen in deze Ot- terplaat hartelijk danken, zonder jullie geen Otterplaat. Een bedankje naar mijn mederedactieleden is ook zeker op zijn plaats, Dick Zuiderbaan, Arie Kaan, Maarten Ko ning en Jan Marsman voor het meeschrijven, meelezen en corrigeren van artikelen. Vele uren, e-mails en tele foontjes zijn aan deze Otterplaat vooraf gegaan maar het resultaat is er dan ook naar. Op naar de volgende Otter- plaat zou ik zeggen! Voor u ligt de nieuwe editie van ons blad Van Otterplaat tot Groenveldsweid. We zijn alweer aan de 28e editie toe en elke keer is het spannend wat er in de nieuwe Otter- plaat terechtkomt. Gelukkig zijn er steeds weer schrijvers die zich melden en een artikel of een idee voor een artikel aan de redactie voorleggen. Ook ideeën zijn dus van har te welkom, dan gaan we samen kijken hoe we dat kun nen uitwerken tot een mooi artikel. Er zijn zoveel mooie verhalen en interessante weetjes over de geschiedenis van onze dorpen dat we nog vele edities van de Otter- plaat kunnen vullen. Even een greep uit de inhoud die weer heel divers en boeiend is. De geschiedenis van het Noord-Scharwouder spoor wordt gedetailleerd beschreven in een artikel van de hand van Wim Hoekema. De Trio 4 van Ronald van Schoorl werd 100 jaar geleden in opdracht van Ronald zijn overgrootvader gebouwd. Het schip is dus ook al 100 jaar familiebezit, hetgeen re delijk uniek is. Wat er zo in die 100 jaar met het schip is gebeurd, kunt u lezen in het artikel dat Ronald heeft geschreven. Groep spoorliefhebbers komt op 19 juni 1960 met een passagierstrein naar station Noord Scharwoude Dorp

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 5