Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp Deze foto is dus van begin jaren 50 van de vorige eeuw. November 2022 57 De beeldinstructie van het veilinglijntje zoals die geldig was vanaf 10 juli1958, na de sanering van het emplacement Noord Scharwoude en de vervanging van de beveiliging op de Staatslijn K. Ten behoeve van de beveiliging van de hefbrug werden bij die modernisering geen kosten meer gemaakt; hier werden de vanaf de sluis bediende armseinen gehandhaafd. NS, collectie Het Utrechts Archief In Noord Scharwoude werd het oude stationsemplace- ment aan de Staatslijn teruggebracht tot slechts één los spoortje, dat vanaf de zijde Heerhugowaard te bereiken was. Deze aansluiting kende een stopontspoorblok en een handwissel, beide met elektrische grendel. Wagens voor deze aansluiting liftten voortaan mee met het konvooi naar Noord Scharwoude Dorp. Bij vertrek daar moesten wagens voor de losweg Noord Scharwoude direct achter de loc worden geplaatst. Op de terugweg stopte de trein vervolgens voor lichtsein 781. Loc en wagen(s) voor de losweg van Noord Schar- woude werden afgekoppeld van de rest van de trein die geremd moest blijven staan. Na melding aan de trein dienstleider in Heerhugowaard bracht deze sein 781 uit de stand stop, waarna via aansluitwissel 84 de rangeerbe- weging naar de losweg kon worden gemaakt. Na afloop van het rangeren reed de loc met de eventuele vertrekwagens van de losweg weer tegen de geparkeer de trein achter sein 781. Na een remproef, melding aan de treindienstleider en bediening van het sein kon wor den vertrokken richting Heerhugowaard. De losweg van Noord Scharwoude werd in 1969 opgebroken, waardoor deze rangeerbewegingen vervielen. Het emplacement en omgeving vanuit het noorden gezien. Links op de foto de veiling Noordermarktbond met nog 1 lighal, later zou rechts daarvan een tweede lighal worden gebouwd. De grond voor de nieuwbouw (Willem de Zwijgerstraat en omgeving) wordt bouwrijp gemaakt. Halverwege 1958 vonden enkele wijzigingen plaats. Het station Heerhugowaard-Broek op Langedijk kreeg een AR-relaisbeveiliging, de aansluitende baanvakken auto matisch blokstelsel met lichtseinen stelsel 1954. De aan sluiting van het lijntje uit Noord Scharwoude Dorp sloot bij km 30.6 aan op het inhaalspoor van Noord Scharwou- de. Dat inhaalspoor werd opgebroken en de aansluiting kwam nu een honderd meter verder richting Heerhugo- waard te liggen op de inmiddels geëlektrificeerde Staats- lijn, voorbij kilometer 0 van het veilinglijntje. De nieuwe aansluiting was niet meer voorzien van een veiligheidskopje. Het armsein dat de aansluiting dek te en de bediening daarvan door de treindienstleider te Noord Scharwoude verviel. Vanuit de boog werd bij ki lometer 0.178 een lichtsein geplaatst. Dit sein 781 werd bediend door de treindienstleider in Heerhugowaard. Die treindienstleider nam voortaan ook een aantal taken van de verdwenen opzichter in Noord Scharwoude Dorp over. Zo ontving hij de aankomstmelding van de begelei der, gaf hij toestemming aan de begeleider van de trein om van het emplacement te vertrekken, tekende hij dit aan in het treinregister en beheerde de treindienstleider voortaan de sleutel van wissel 1, die dus voortaan aan het treinpersoneel moest worden meegegeven. Ook stelde hij de brugwachter van de Roskamsluis in kennis van een naderende trein. HAVEN KM 1,829 KM 30,552 over Schutkolk Tel. 75B>< 79 A BRUO BEELDINSTRUCTIE noASDI XXXV NOORD SCHARWOUDE-NOORD SCHARWOUDE OOIPv.t Behoort bij boanvokinstructie AZI-500,1 TRR nr 19/7 dd 10-7-‘58 Hwd Q- 784 KM 30,732

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 59