Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 56 De sleutel berustte bij de opzichter op het emplacement. Die opzichter was ook verantwoordelijk voor het treinre- gister en het goed vastzetten van de wagens op het em placement. Op zekere dag was blijkbaar vergeten enkele wagens beremd of tegen remsloffen weg te zetten. Tij dens een storm gingen ze aan de rol richting de hefbrug. berichten konden worden uitgewisseld. Voor vertrek van elke trein kondigde de treindienstleider (station Noord Scharwoude) of de opzichter (Noord Scharwoude Dorp) deze aan bij de sluiswachter. De maximumsnelheid op de lijn bedroeg 30 km/u. Op het emplacement mocht bij het oversteken van de losweg of het rijden naast gebouwen niet sneller dan 5 km/u worden gereden. De overweg in de drukke Westerweg bij kilometer 1.829 vlak voor de sluis was aanvankelijk alleen voorzien van Andreaskruisen voor het wegverkeer en S-borden voor de trein. Onder het geven van fluitsignalen moest voor de overweg worden gestopt, waarna langzaam kon worden opgereden. De snelheidsbeperking ter plaatse bedroeg 10 km/u. In de zomer van 1955 vond hier een aanrijding met een motorrijder plaats met dodelijke afloop. Op 14 februari 1956 ging het op deze overweg weer ver schrikkelijk mis toen een NACO-bus rond 16.15 uur in de flank werd gegrepen door een losse dieselloc die onder weg was naar Dorp. Zeven passagiers raakten gewond waarvan vijf ernstig. De loc ontspoorde. Er moest iets aan de beveiliging worden gedaan! Op 13 december 1956 gaf de chef Weg Werken van NS opdracht aan zijn collega van Seinwezen om bij de overweg vier rode knipperlich ten te plaatsen als onderdeel van een halfautomatische knipperlichtinstallatie. De trein moest voortaan stoppen voor de overweg, waarna de begeleidende rangeerder via een drukknop de knipperlichtinstallatie in werking stelde. Na passeren van de trein doofden de knipperlich ten automatisch. Een losse 1700 passeert hier de onbeveiligde overweg in de Westerweg op een zeer koude 7 maart 1947. Op 6 maart kopte het Noord-Hollands dagblad: Siberische toestanden in Noord Holland! Het was dan ook echt bar en boos met extreem veel sneeuw. Tussen Alkmaar en Hoorn was er een trein ingesneeuwd die later door een werklocomotief met een sneeuwschuiver bereikt kon worden. Een omwonende zag ze gaan en belde het station Alk maar. Vanuit Alkmaar werd een hulploc met personeel richting Noord Scharwoude Dorp gestuurd. De wagens bleken al tegen de lichte helling van de hefbrug ter hoog te van het brugsein tot stilstand te zijn gekomen en kon den worden teruggeduwd naar het emplacement. Op het lijntje mocht maar één trein tegelijkertijd aanwezig zijn die de normale treinseinen diende te voeren. Het vertrekbevel werd gegeven door de treindienstleider te Noord Scharwoude of door de op zichter in Noord Scharwoude Dorp. De beweegbare brug had tot gevolg dat er nu ook meer beveiliging op het lijntje werd aangebracht. Behalve afsluitlantaarns bij de brug werden aan weerszijden van de brug afstands- seinpalen aangebracht. Vanaf de aansluiting met de hoofdlijn waren dat voorsein Av (km 1.280) en hoofdsein A (km 1.780). Aan de andere zijde kwam aan het einde van het emplacement sein B (km 1.990) te staan. Dat in de polder toch een voorsein werd geplaatst, zelfs voor afgegaan door twee mistbaken, zal te maken hebben ge had met het gebrek aan overzicht wanneer treinen uit de aansluitboog kwamen. De seinen werden niet door NS bediend, maar door de sluiswachter van de Roskamsluis. Zowel op Noord Scharwoude Dorp, bij de brug als bij de aansluiting te Noord Scharwoude werd een telefoonkast geplaatst, waardoor via de Rijkstelefoon veiligheidstrein- In 1935 werd de Ringsloot verbeterd tot provinciaal kanaal Alkmaar-Om- val-Kolhorn. De verbreding van de vaarweg had tot gevolg dat de vaste brug over de Schutkolk bij kilome ter 1.890 moest worden vervangen door een beweegbare spoorbrug bij de Roskamsluis. Gekozen werd voor een hefbrug met een hefhoogte van 2.29 meter, een lengte van 8.25 meter en een doorvaartbreedte van 7.00 meter. De aanbesteding was op 30 juli 1935, waarbij de bouwkos ten werden geraamd op 13.000, te betalen door het Rijk. Aannemer Kloos uit Kinderdijk, geen onbekende bruggenbouwer voor NS, was één van de 18 inschrijvers. Voor het bedrag van 9540 werd een 14.6 ton zware hefbrug gebouwd.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 58