E- 7-W- Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 55 De voetbalclub Vitesse '22 uit Castricum diende bij de NS een verzoek in om een suppor terstrein te laten rijden voor de uitwedstrijd te Oudkarspel. Op zondag 14 december 1947 gingen de supporters uit Cas- tricum op die manier per trein naar Noord Scharwoude Dorp. Aankomst om 14.07 uur aan de losweg en vertrek om 16.54 uur. Voor 1,50 waren speciale treinkaartjes te koop. Engels wissel 16 de goederenlijn op. Ze keerden terug via afbuigend Engels wissel 16 en het dan rechtliggend vei- ligheidswissel 15. Voor Dorp was voorgeschreven dat de handwissels een voorkeursstand hadden voor binnenkomst op spoor 2. Na spooruitbreiding in de jaren twintig, waarbij vanaf kilometer 2.0 een omloopspoor werd aangelegd, kreeg wissel 1 aan het begin van het emplacement een zeker- heidsslot, waarmee het wissel vastlag richting het door gaande spoor. De in 1935 gebouwde hefbrug met de Roskamsluis wordt gepasseerd door het motorbootje Wetterwille De kort daarvoor als eerste rood gespoten Blauwe Engel 88 kwam tot inzet op 19 juni 1960. Toen reed de NVBS, een vereniging van spoor- wegliefhebbers, de jaarlijkse dieselrondrit. Met aan boord 145 deelnemers in dit treinstel werden Medemblik, Noord Scharwoude Dorp en War menhuizen aangedaan. Als trein 16437/16426 Heerhug- owaard-Broek op Langedijk - Noord Scharwoude dorp - Alkmaar was het dieseltreinstel op het veilinglijntje onderweg, waarbij op het emplacement aan de Handels kade de nodige foto's werden gemaakt. Deze foto's zijn opgenomen in de Otterplaat van 2015. Het talud aan de westzijde van de hefbrug in 1967. Het sein voor de brug staat op de stand 'onveilig, stop', omdat de hefbrug in de geopende stand staat. Het sein en de brug werden bediend door de sluiswachter. Beveiliging en hefbrug Op een lokaalspoorweg was telegrafisch blokstelsel een verplichting. Dit werd ondervangen door een nieuwe be veiliging op station Noord Scharwoude en de aanleg van een telefoonverbinding tussen dat station en Noord Scharwoude Dorp. Bij dienstorder van 16 september 1915 worden de nieuwe veiligheidsvoorschriften voor station Noord Scharwoude gepubliceerd. De HSM plaatste alleen een seinbord F bij kilometer 0.550 op de goederenlijn voor de aansluiting welke werd bediend vanuit Post II Noord Schar- woude. Bovendien was het aansluitspoor voorzien van een kopspoor, een zogenoemde vei- ligheidskop, waarbij de afbuigende wis- selstand van wissel 15 moest voorkomen dat onbedoeld de hoofdlijn werd opgereden. Aan de zijde Heerhugowaard van het sta tion werd een drievoudige bordesseinpaal geplaatst, waarvan de linker seinvleugel E3 gold voor treinen die naar Dorp moesten rijden. Treinen vanuit de richting Heerhugo- waard reden dan via afbuigend wissel 17 en

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 57