Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 53 Te verzenden stukgoederen konden dan worden aange boden bij het ATO-agentschap. Het vervoer van complete wagenladingen en stukgoederen in afzonderlijke wagens van en naar Noord Scharwoude Dorp bleef wel mogelijk. Het vijfentwintigjarig bestaan van de verbinding werd ge memoreerd in verschillende plaatselijke kranten. Daarbij ook de vermelding dat de stationschef van Noord Schar- woude, de heer Langendijk in 1940 ook vijfentwintig jaar verantwoordelijk was voor de dagelijkse gang van zaken op de goederenlijn en dus met 'zijn' lijntje jubileerde. Als voorbeeld van de dienst kan de locomotiefdienst van17 juli 1944 van het depot Alkmaar worden genoemd. Een 1700 uit de A-serie (PO1) startte de dag met de trei nen 2503/2536 Den Helder - Alkmaar v.v., vervolgens ging de loc met trein 5319 naar Noord Scharwoude Dorp, rangeerde daar en kwam met trein 5324 terug naar Alk maar. Bij weinig vervoer werd in de laatste jaren dan ook vaak een locomotor ingezet. De tijdtafels waren opgezet zowel voor de bediening met een lijndieselloc als met een Sik. Na de oorlog komt het binnenlands vervoer weer snel op gang, al snel gevolgd door de export. Een locomotief serie 3200 van depot Alkmaar rangeert op 23 augustus 1946 op het emplace ment. Vooraan een Duitse gesloten wagen type München van de DR, een type waarvan er ooit 120.000 rondreden. De 1700 was een ideale loc gezien de bescheiden as druk. Deze Staatsspoorlocs vormden de ruggengraat van de tractie tot 1955, al kwam ook de serie 3200 wel eens voorbij. Vanaf 1955 werden diesellocs ingezet, de eerste drie 2200'en kwamen toen vanaf de Watergraafsmeer in Noord-Hollandse diensten te rijden. De ploeg los- en laadarbeiders stond bekend onder de aandui ding 'De Transport'. Tussen de bedrijven en hun veelvuldig verblijf in Spoorzicht door, was er tijd voor een groepsfoto. De heren Kuiper, Blom, Greeuw en Schot waren zelfs op de CHG-wagen geklommen. Noord Scharwoude, jaren dertig. Met de winterdienst van 27 januari 1958 deden de ex-US- ATC diesellocs serie 2000 hun intrede in Noord Schar- woude Dorp. De omloop kende twee diensten voor de Amerikanen die beide vanuit Alkmaar werden gereden. Waar de ene loc ritjes naar Hoorn en Medemblik maakte, kwam de andere in de dienst EW2 tot slechts twee slagen. Deze 2000 reed de slag 6143/6144 op Noord Scharwou de Dorp en de slag 6147/6148 naar Broek op Langedijk. Het optreden van de 2000'en op de groentelijntjes was van korte duur, want vanaf de zomerdienst op 1 juni 1958 werden ze vervangen door de 2200'en van de Watergraaf smeer. Hoewel een 2400 op de lijn was toegelaten, zag je die er vrijwel nooit. Bakkies (serie 600) waren op de lijn niet toegelaten, Sikken echter weer wel. De Tweede Wereldoorlog liet geen uitbundige festivitei ten toe. Het lijntje kwam, afgezien van één vliegtuigbe- schieting op een trein, ongeschonden door de oorlogs jaren. Het vervoer vond naarmate de oorlog vorderde steeds onregelmatiger plaats, om gedurende de Spoor wegstaking geheel stil te komen liggen. Direct na het ein de van de oorlog werd het groentevervoer hervat, al was export dan nog niet aan de orde. Tractie en bediening De lijn was aanvankelijk aangelegd als lokaalspoorlijn met lichte bovenbouw in een zandbedding waarop geen hoge asdruk was toegestaan. Aanvankelijk zette de HSM vooral Bello's in op de goederenlijn. In de NS-tijd, waarin de treinen ook aanmerkelijk langer en zwaarder werden, kwam meestal een stoomloc serie 1700 uit depot Alkmaar voor de trein. De vrachtauto snoepte ook veel lading van de trein af. Het bestuur van de SSDN zag met lede ogen aan hoe vrachtwagens op de losweg van het emplacement van uit de veiling werden verladen. In een bestuursverga dering in 1932 werd zelfs overwogen te onderzoeken of de concurrent-op-banden geweerd kon worden van het emplacement, maar dit is nooit tot uitvoering gekomen. JU

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 55