A zmt Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 51 Het veilinggebouw zou ook Noor- dermarktbond genoemd worden. Ook hier speelde meester Brugman weer een sleutelrol; hij was voorzitter van de veiling. In maart 1915 startte de bouw en de feestelijke opening was op 16 juni 1915. Bospeen en aard appelen vormden de eerste geveilde groenten. Helaas moesten de partijen die per spoor vervoerd werden nog steeds naar de laadplaats van het sta tion Noord Scharwoude worden ge transporteerd. De spoorlijn naar het dorp was name lijk nog niet klaar. Enkele wijzigingen in de plannen zoals het vergroten van de doorvaarthoogte van de bruggen zorgden voor vertraging. Ook de be strating van de losweg liet op zich wachten. Omdat het een goederenlijn betrof zou er geen stations gebouw in Noord Scharwoude Dorp verrijzen. De HSM zorgde voor bescheiden dagverblijf voor het spoorperso neel. De SSDN besloot toch een gebouw neer te zetten aan de rand van het emplacement achter de stootjukken. Op 4 juni 1915 werd de bouw van het koffiehuis aanbe steed door de N.V. Door de verpachting van dit koffie huis, lees veilingcafé, kwamen er extra inkomsten binnen en de bovenverdieping bood kantoorruimten. Pas in het najaar van 1915 was de spoorlijn klaar voor gebruik. “Dat he laas de opening van de lijn niet tijdig ge noeg kan geschieden, is voor ons allen een teleurstelling” tekende het bestuur van de SSDN in haar notulen op. HSM-tenderloc 1034 kwam feestelijk versierd los uit Alkmaar om op 1 september 1915 de eerste beladen wagens op te halen Het in 1915 door de SSDN gebouwde café Spoorzicht enkele jaren na de oplevering. Hoewel er in Nederland meer cafés deze naam hadden, was er geen enkele die het spoor tot letterlijk vlak voor de gevel had liggen. Dat het emplacement aanvankelijk uitsluitend was ingericht op het gebruik van bescheiden tenderlocs blijkt wel uit de korte omloopmogelijkheid in het spoor. Noord Scharwoude Dorp rond 1918 De opening Eindelijk kreeg de veiling van Noord Scharwoude zijn spooraansluiting en dat was reden voor groot feest. Alle verenigingen uit de regio werden verzocht een afgevaar digde te sturen naar een bijeenkomst op 23 augustus van het feestcomité om vele festiviteiten voor te bereiden. Op 1 september 1915 volgde de opening. Na een lange rede door meester Brugman (die dus kon praten als Brug man...) werd om 9.00 uur een veiling gehouden, waarna twee goederenwagens fruit werden beladen voor zowel het Duitse als Engelse Rode Kruis. Een gebaar uit het neu trale Nederland in de Eerste Wereldoorlog. De school kinderen kregen een dag vrij en speelden verschillende spellen. Zang- en muziekverenigingen traden op en de vlaggen wapperden. Om 15.00 uur volgde een toespraak door voorzitter Verburg van de SSDN en een vertegen woordiger van de HSM. Toen konden de eerste wagens door HSM-tenderloc 1034 uit de serie 1005-1048 (de latere NS 7700 'Bello') richting Alkmaar worden afgevoerd. Een optocht met versierde fietsen en een gondelvaart sloten de feestdag af. De HSM werd gevraagd of een gedeeltelijke opening rond 10 juni 1915 tot de mogelijkheden behoorde, maar de spoorwegmaatschappij weerde dat af. Pas als alles af was zou de lijn worden geschouwd en goedgekeurd. n

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 53